04:23
15/05/2024

04:23
15/05/2024

Premier League: Ισόπαλο το πρώτο ντέρμπι στην Αγγλία – Έμειναν στο 1-1 Τσέλσι και Λίβερπουλ

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Τσέλσι-Λίβερπουλ για την Premier League / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

13.08.2023
20:40
Τελευταία ενημέρωση: 13/08/2023 • 20:40
Δε βγήκε νικητής από το πρώτο ντέρμπι της νέας σεζόν στην Premier League

Στο 1-1 έμεινε το πρώτο ντέρμπι της νέας αγωνιστικής περιόδου στην Premier League, καθώς Τσέλσι και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες. Η Λίβερπουλ κατάφερε να προηγηθεί στην αναμέτρηση και μάλιστα σχετικά νωρίς, καθώς στο πρώτο εικοσάλεπτο και συγκεκριμένα στο 18′ έγινε το 0-1.

Ο Ντίαζ ήταν αυτός ο οποίος σημείωσε το γκολ για τους φιλοξενούμενους, μετά από ασίστ του Σαλάχ. Η Τσέλσι αντέδρασε και κατάφερε πριν τη λήξη του ημιχρόνου να ισοφαρίσει, αφού στο 37′ Ντισασί μετά από ασίστ του Τσίλγουελ, διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 39′, ο Τσίλγουελ σκόραρε, αλλά το γκολ δε μέτρησε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ, όπως φάνηκε και από το VAR.

Έτσι έμεινε το 1-1 στην αναμέτρηση και τη Δευτέρα αναμένεται να ολοκληρωθεί η 1η αγωνιστική της Premier League με το ματς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στη Γουλβς.

Τσέλσι: Σάντσες, Ντισασί, Σίλβα, Κόλγουιλ, Τζέιμς (76′ Γκούστο), Έντσο Φερνάντες, Γκάλαχερ, Τσουκουεμέκα (81′ Μάατσεν), Τσίλγουελ (90′ Ουγκοτσούκουου), Στέρλινγκ (81′ Μούντρικ), Τζάκσον.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ – Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, ΜακΆλιστερ, Σομποζλάι, Χάκπο (66′ Τζόουνς), Ντίαζ, Σαλάχ, Ζότα (66′ Νούνιες).

Νευρίασε ο Σαλάχ στην αλλαγή του

Στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης του ντέρμπι της Premier League, ο Γιούργκεν Κλοπ αποφάσισε να κάνει αλλαγή τον Μοχάμεντ Σαλάχ. Κάτι το οποίο όμως δεν άρεσε στον Αιγύπτιο επιθετικό, ο οποίος δεν έκρυψε τη δυσαρέσκειά του.

Κατά την αποχώρησή του από το γήπεδο, ο 31χρονος επιθετικός πέταξε θυμωμένος τα tapes από τα χέρια του και δεν έδωσε το χέρι του στον Κλοπ.