Προβλημάτισε ξανά ο Ολυμπιακός – Ηττήθηκε με 3-1 σε φιλικό από την Σάλτσμπουργκ

Στιγμιότυπο από το φιλικό του Ολυμπιακού με την Σάλτσμπουργκ / Φωτογραφία: EUROKINISSI

18:23
Τελευταία ενημέρωση: 03/07/2022 • 8:45
Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Σάλτσμπουργκ

Θέλει δουλειά ο Ολυμπιακός και φαίνεται σε όλα τα φιλικά που έδωσε στην Αυστρία.

Στο σημερινό 6ο και τελευταίο φιλικό επί αυστριακού εδάφους η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ηττήθηκε με 3-1 από την Σάλτσμπουργκ, εμφανίζοντας ξανά αμυντικές αδυναμίες.

Προηγήθηκε αλλά δεν κράτησε το προβάδισμα ο Ολυμπιακός

Καλό πρώτο ημίχρονο με ωραίο ρυθμό και αρκετές μονομαχίες. Στο 14’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ, όταν ο Αγκιμπού Καμαρά έκλεψε μετά από τραγικό λάθος του Μπερνάρντο και ο Ελ Αραμπί σκόραρε με άψογο πλασέ στην κίνηση.

Ωστόσο, η Σάλτσμπουργκ αντέδρασε άμεσα και στο 22’ έκανε το 1-1 με τον Σίμιτς, ύστερα από κεφαλιά πάσα του Σέσκο, ο οποίος νίκησε στον αέρα τον Σισέ. Στην συνέχεια του παιχνιδιού η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πίεζε αρκετά, αλλά δεν μπορούσε να μετουσιώσει τις φάσεις της σε κάποιο γκολ.

Κάπως έτσι, η… κυνική Σάλτσμπουργκ στο 41’ έκανε το 2-1 όταν ο Σίμιτς έσπασε στον Καμέρι και αυτός με πλασέ στην κίνηση έδωσε προβάδισμα στην αυστριακή ομάδα, υπογράφοντας την ανατροπή.

Κακός στο β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο καλός, ούτε αμυντικά ούτε επιθετικά. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς στο 54’ έχασε μια τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει, όταν ο Μασούρας σε κενή εστία δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Αυτή ήταν και η μοναδική φάση των Πειραιωτών στην επανάληψη, με τις πολλές αλλαγές στη συνέχεια από τις δύο πλευρές να ρίχνουν τον ρυθμό αισθητά.

Ο αυστριακός σύλλογος δημιουργούσε ευκαιρίες και έψαχνε συνεχώς το γκολ, το οποίο τελικά ήρθε στο 82’ όταν ο Φερνάντο έγραψε το 3-1. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με σκορ 3-1 από την Σάλτσμπουργκ στο έκτο φιλικό παιχνίδι των «ερυθρολεύκων».