03:05
29/03/2024

03:05
29/03/2024

Ο Τσιτσιπάς «καθάρισε» τον Μπόρζες και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Masters της Ρώμης

Ο Έλληνας τενίστας, Στέφανος Τσιτσιπάς στο τερέν / Φωτογραφία: Eurokinissi

14.05.2023
17:52
Τελευταία ενημέρωση: 14/05/2023 • 22:47
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε άνετα στον τρίτο γύρο του Masters της Ρώμης

Δέκα λεπτά χρειάστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς για να προκριθεί στον τρίτο γύρο του Masters της Ρώμης, καθώς ολοκλήρωσε τη δουλειά στο ματς με τον Πορτογάλο Νούνο Μπόρζες που διεκόπη λόγω βροχής (σ.σ. είχε πάρει το πρώτο σετ με 6-3 και προηγούνταν με 4-3 στο δεύτερο), παίρνοντας τα δύο γκέιμς που χρειαζόταν για να επικρατήσει με 2-0 σετ (6-3, 6-3).

Ο Στεφ κράτησε το σερβίς του και με ένα μπρέικ πήρε τη νίκη σε έναν αγώνα που συνολικά κράτησε 70 λεπτά.

Για να θυμηθούμε τι έγινε χθες, ο Τσιτσιπάς «έσπασε» τον αντίπαλό του στο πρώτο του service game και αυτό ήταν αρκετό για να φτάσει ελεγχόμενα στο 1-0. Ο Μπόρζες ήταν πιο ανταγωνιστικός στο δεύτερο σετ, ωστόσο ο Στεφ κατάφερε να πετύχει ένα ακόμα μπρέικ στο πέμπτο γκέιμ και να πάρει προβάδισμα με 3-2.

Είχε ένα ακόμα μπρέικ πόιντ στο 4-2, ωστόσο ο Πορτογάλος έμεινε όρθιος και στη συνέχεια οι δύο παίκτες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια λόγω της βροχής.

Κόντρα στον «γηπεδούχο» Σονέγκο (Νο.48), ο Στέφανος έχει δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες, οι οποίες σημειώθηκαν το 2021 σε Μαϊάμι και Σινσινάτι. Θα είναι, πάντως, η πρώτη τους συνάντηση στο χώμα.

Ο αγώνας θα γίνει αύριο (15/5) και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 6.