06/05/2024

00:32
06/05/2024

Ο πολύτιμος captain Τάσος Μπακασέτας – Ο Έλληνας της Τουρκίας που τρελαίνει την Ευρώπη (βίντεο)

O Τάσος Μπακασέτας λίγο πριν σκοράρει κόντρα στην Βόρεια Ιρλανδία / Φωτογραφία: Eurokinissi

03.06.2022
14:12
Τελευταία ενημέρωση: 03/06/2022 • 22:46
O αρχηγός Τάσος Μπακασέτας οδηγεί την Εθνική Ελλάδας

Η Εθνική Ελλάδας μπήκε με το «δεξί» στο Nations League, επικρατώντας με 1-0 κόντρα στην Βόρεια Ιρλανδία στο Μπέλφαστ. «Χρυσός» σκόρερ ο Τάσος Μπακασέτας με σουτ, με τον αρχηγό της «γαλανόλευκης» να πετυχαίνει το έκτο του τέρμα με το εθνόσημο στο στήθος.

Ο Μπακασέτας, ο οποίος προέρχεται από σούπερ σεζόν με την Τράμπζονσπορ (43 παιχνίδια, 9 γκολ και 8 ασίστ), όπου αναδείχθηκε πρωταθλητής Τουρκίας είναι εδώ και καιρό καταλυτικός για την Εθνική, καθώς από τα γκολ του και τις ενέργειες του, έχουν κριθεί πολλά παιχνίδια.

Πιο συγκεκριμένα, σε οκτώ επίσημα παιχνίδια από το 2021 και έπειτα η Εθνική σκόραρε εννέα γκολ και ο Μπακασέτας ήταν «μέσα» στα πέντε, αφού σημείωσε τα τέσσερα τέρματα, ενώ έδωσε και μία ασίστ.

Και είναι ο μπροστάρης και captain της Εθνικής ομάδας στην προσπάθεια για να επανέλθει στις επιτυχίες μέσα από τις διεθνείς διοργανώσεις. Και χθες στο Μπέλφαστ έγινε η ιδανική αρχή, στο επίσημο ντεμπούτο του Γκουστάβο Πογιέτ στον πάγκο της Εθνικής ομάδας.

Ο πολύτιμος Μπακασέτας στην Εθνική Ελλάδας

• Στις 25 Μαρτίου του 2021 η Ελλάδα απέσπασε 1-1 από την Ισπανία στη Γρανάδα. Ο Μπακασέτας ήταν ο αρχηγός, ο οποίος στο 56’ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και διαμόρφωσε το μετέπειτα τελικό αποτέλεσμα.

• Στις 31 του ίδιου μήνα η «γαλανόλευκη» παραχώρησε ισοπαλία με το ίδιο σκορ στη Γεωργία, παρότι άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Κακαμπάτζε στο 76’.

• Τον Σεπτέμβρη του ’21 στο 1-1 της Πρίστινα, η Εθνική ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις του ματς, ενώ εκείνη είχε βρει δίχτυα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου μετά από κλέψιμο της μπάλας του Μπακασέτα και κάθετη που έβγαλε για τον Δουβίκα.

• Λίγες ημέρες μετά κερδίσαμε τους Σουηδούς 2-1 στο ΟΑΚΑ και στο 62’ ο Μπακασέτας άνοιξε το σκορ, σε φάση μάλιστα που «έχτισε» ο ίδιος από την αρχή της. Ο Παυλίδης στο 74’ διπλασίασε εκείνο το βράδυ τα τέρματα της «γαλανόλευκης».

• Σχεδόν ένα μήνα μετά η Εθνική επικράτησε 2-0 στη Γεωργία και ο Μπακασέτας βρήκε από την άσπρη βούλα δίχτυα στο 90’ και… έλυσε το γόρδιο δεσμό. Στις καθυστερήσεις ο Πέλκας ήταν εκείνος που… έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

• Ακολούθησαν οι δύο ήττες από Σουηδία, Ισπανία και η πρώτη – άδικη με γνώμονα την εμφάνισή μας στη Στοκχόλμη – μας άφησε εκτός Μουντιάλ του Κατάρ. Η Εθνική μας έκλεισε τις υποχρεώσεις της στον τότε προκριματικό όμιλο με το 1-1 κόντρα στο Κόσοβο, όπου βρήκε δίχτυα ο Μασούρας με όμορφη κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Πέλκα.

O Mπακασέτας έδωσε τη νίκη στο Μπέλφαστ

• Μέχρι που φτάσαμε στο χθες και το 1-0 του Μπέλφαστ, όπου η Εθνική μας κέρδισε με το γκολ του 28χρονου μεσοεπιθετικού στο 39’ και έτσι ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο Nations League.