19:19
29/04/2024

19:19
29/04/2024

Ο Μπουγιούρης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο ILCA7 Masters Ιστιοπλοΐας

Ο Αντώνης Μπουγιούρης / Φωτογραφία: AΠΕ-ΜΠΕ

08.06.2022
14:41
Τελευταία ενημέρωση: 08/06/2022 • 17:15
Ο Αντώνης Μπουγιούρης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε πρώτος, ανάμεσα σε 14 αθλητές από οκτώ χώρες

Ο Αντώνης Μπουγιούρης θριάμβευσε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ILCA 7 Masters που έγινε Πουέρτο Βαγιάρτα στο Μεξικό, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Ο έμπειρος πρωταθλητής του Ν.Ο. Παλαιού Φαλήρου, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε πρώτος, ανάμεσα σε 14 αθλητές από οκτώ χώρες.

Διεξήχθησαν 12 ιστιοδρομίες και ο Μπουγιούρης ήταν σταθερός από την αρχή μέχρι και το τέλος του σπουδαίου αγώνα, καθώς πήρε οκτώ πρώτες θέσεις, τρεις δεύτερες και μια τρίτη, συγκεντρώνοντας μόλις 17 βαθμούς ποινής και ανέβηκε πανάξια στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στην δεύτερη θέση, κατετάγη ο Αμερικανός, Ε. Ροντρίγκεζ με 22 βαθμούς ποινής, ενώ τρίτος τερμάτισε, ο Βρετανός, Ο. Γκλέντχιλ με 53 β.π.