07:26
25/04/2024

07:26
25/04/2024

ΝΒΑ: Βαριά ήττα για τους Μπακς (139-118) από τους Σέλτικς – 27 πόντους ο Αντετοκούνμπο

Φάση από το Σέλτικς-Μπακς / Φωτογραφία: Twitter

26.12.2022
08:47
Τελευταία ενημέρωση: 26/12/2022 • 17:18
Οι Σέλτικς πήραν τη νίκη στο ντέρμπι των Χριστουγέννων με σκορ 139-118 επί των Μπακς

Η ομάδα της Βοστώνης συνέτριψε τους Μιλγουόκι Μπακς (139-118), ανεβαίνοντας στο 24-10, που είναι πλέον το καλύτερο ρεκόρ σε ολόκληρο το ΝΒΑ.

Η ομάδα του Μπουντενχόλζερ, από την άλλη, παραμένει δεύτερη με ρεκόρ 22-11.

Οι Σέλτικς είχαν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, οι Μπακς ωστόσο μέχρι το ημίχρονο ήταν μέσα στο ματς. Στην τρίτη περίοδο, οι πολύ εύστοχοι από τα 7.25 γηπεδούχοι (19/39) ξέφυγαν στο σκορ, και τελικά πανηγύρισαν μια πολύ εύκολη νίκη στο «TD Garden».

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ που έβαλε 41 πόντους σε 36 λεπτά, μαζεύοντας παράλληλα 7 ριμπάουντ και μοιράζοντας 5 ασίστ.

Για τους Μπακς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μεν 27 πόντους με 9 ριμπάουντ, ήταν όμως άστοχος (9/22) και άρχισε να μπαίνει στο πνεύμα του ματς στην τέταρτη περίοδο, όταν όλα πια είχαν τελειώσει.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-28, 62-61, 100-86, 139-118