10:24
20/04/2024

10:24
20/04/2024

ΝΒΑ: Οι Μπακς «πάτησαν» (136-149) τους Πέισερς – Μυθική εμφάνιση από Αντετοκούνμπο και Χόλιντεϊ (βίντεο)

Ο Αντετοκούνμπο και ο Χόλιντεϊ / Φωτογραφία: Twitter

30.03.2023
07:57
Τελευταία ενημέρωση: 30/03/2023 • 13:50
Μυθικό παιχνίδι από τους Μπακς στην έδρα των Πέισερς, όπου επικράτησαν 149-136 στην Ιντιάνα

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και ο Τζρου Χόλιντεϊ πραγματοποίησαν μυθική εμφάνιση οδηγώντας τους Μπακς σε άνετο πέρασμα από την έδρα των Πέισερς (136-149), με τους δύο παίκτες να σημειώνουν συνολικά 89 πόντους.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με triple double έχοντας 38 πόντους, 17 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32 λεπτά συμμετοχής, με 14/18 δίποντα και 10/14 βολές.

Ο Χόλιντεϊ από την πλευρά του σημείωσε την κορυφαία επίδοση της καριέρας του στο σκοράρισμα με 51 πόντους, έχοντας στο ενεργητικό του 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Οι δύο ηγέτες των Μπακς φρόντισαν να δείξουν τις… άγριες διαθέσεις τους από το ημίχρονο, αφού ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με τον Χόλιντεϊ να σημειώνει 27 πόντους.

Παρά την τρομερή εμφάνιση των δύο παικτών, το πρώτο ημίχρονο ήταν… ντέρμπι αφού οι Μπακς έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 30-34, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το +4 να παραμένει (69-73).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο τα «Ελάφια»… αφήνιασαν και με επί μέρους 38-46 στο τρίτο δωδεκάλεπτο ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (107-119), με τους Μπακς να συνεχίζουν με τον ίδιο ρυθμό και στη τέταρτη περίοδο φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.

Για τους Πέισερς, που το πάλεψαν μέχρι ένα σημείο χωρίς να βρουν… αντίδοτο για τους εκπληκτικούς, Γιάννη-Χόλιντεϊ, ξεχώρισε ο Μπένεντικτ Μάθουριν που είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-34, 69-73, 107-119, 136-149