Ντέμης Νικολαΐδης: «Με τους παίκτες που έχει η ΑΕΚ πρέπει να παίζει 4-3-3 – Ο Γκαρσία δεν είναι φορ» (βίντεο)

06.09.2022
14:19
Τελευταία ενημέρωση: 06/09/2022 • 14:19
Ο Ντέμης για το ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Ντέμης Νικολαΐδης σχολίασε τη νίκη (2-0) της ΑΕΚ επί του ΠΑΣ Γιάννινα για την 3η αγωνιστική της Super League.

Ο παλαίμαχος φορ και πρώην πρόεδρος της Ένωσης τόνισε στην εκπομπή του στη Nova, πως η ΑΕΚ δεν βγάζει ηρεμία στο παιχνίδι της, ενώ δήλωσε πως ο Ματίας Αλμέιδα βγάζει άγχος και φαίνεται.

Επίσης, ο Ντέμης είπε πως η ΑΕΚ έκανε χειρότερη εμφάνιση σε σχέση με τον ματς κόντρα στον Βόλο, ιδιαίτερα στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο Ντέμης για το ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα

«Άλλη ΑΕΚ, άλλο σχήμα, με τέσσερις στην άμυνα, σύστημα 4-2-3-1. Με τους παίκτες που έχει η ΑΕΚ πρέπει να παίζει 4-3-3 κατά τη γνώμη μου, αλλά εγώ δεν είμαι προπονητής. Οι παίκτες ταιριάζουν σε αυτό το σύστημα, γιατί η ΑΕΚ έχει εξτρέμ, έχει εσωτερικά χαφ. Μπήκε ο Γκατσίνοβιτς με τον ΠΑΣ, αλλά νομίζω ότι δεν είναι η θέση του να παίζει στο δεξί άκρο. Ο Γκατσίνοβιτς είναι οκτάρι. Η ΑΕΚ συνολικά ήταν χειρότερη από το προηγούμενο ματς, έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά ένα πολύ κακό δεύτερο. Στο πρώτο μέρος κυριάρχησε, έπαιρνε την μπάλα πάρα πολύ γρήγορα, πίεζε, είχε τρομερή ενέργεια. Στο δεύτερο είδαμε μια άλλη ΑΕΚ. Δεν ήξερε τι να κάνει. Δηλαδή είμαστε μπροστά στο σκορ και τώρα τι γίνεται».

Επίσης πρόσθεσε πως «ο Γιόνσον ήταν πάρα πολύ καλός και ανεβαίνει σε κάθε ματς, έκανε και ένα εκπληκτικό κόψιμο σε μια φάση που πήγε να βγάλει ο ΠΑΣ στο πρώτο ημίχρονο. Γενικότερα, ίσως να ήταν και ο καλύτερος της ΑΕΚ. Νομίζω ότι έχει άγχος ο Αλμέιδα, δεν έχει υπομονή κι αυτό το περνάει και στην ομάδα. Αλλάζει πολύ γρήγορα παίκτες. Η ΑΕΚ δεν έχει ηρεμία και υπομονή στο παιχνίδι. Κάνει γρήγορα τις επιθέσεις, δεν κρατάει μπάλα. Η ΑΕΚ έπαιζε με δύο αμυντικά χαφ. Υπάρχουν ματς που δεν παίζεις με δύο, αλλά ο Αλμέιδα ήθελε να σιγουρέψει τα νότα του. Σιγά σιγά έβγαλε όλους τους δημιουργικούς παίκτες. Ήταν κακό το ματς του Αραούχο και μέχρι το 80′ είχαν βγει όλοι οι δημιουργικοί παίκτες».

«Ο κόσμος στήριξε από το 1ο λεπτό. Ο Λιβάι δεν έχει παίξει ποτέ στα πλάγια. Για κάποιο λόγο ο Αλμέιδα τον θεωρεί σέντερ φορ. Εγώ δεν τον θεωρώ φορ. Και 20 γκολ να βάλει δεν αλλάζει η άποψή μου. Ένα φορ έχει η ΑΕΚ κι αυτός είναι ο Αραούχο. Ο Αλμέιδα βγάζει θετική ενέργεια στην ομάδα, οι παίκτες τρέχουν και φαίνεται ότι έχουν καλή σχέση μεταξύ τους. Είναι το νούμερο ένα για να κάνεις ομάδα», είπε χαρακτηριστικά ο Ντέμης.