20:18
16/05/2024

20:18
16/05/2024

NBA: «Τρένο» οι Μπακς και 7Χ7 – Κέρδισαν (116-91) τους Πίστονς με εκπληκτικό Αντετοκούνμπο

Γιάννης Αντετοκούνμπο / Φωτογραφία: AΠΕ-ΜΠΕ

03.11.2022
07:59
Τελευταία ενημέρωση: 03/11/2022 • 12:43
Oι Μπακς έφτασαν στην έβδομη νίκη τους στη σεζόν και παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα στο NBA

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ξανά εντυπωσιακός και ισοπέδωσε την άμυνα των Πίστονς, οδηγώντας τους Μπακς σε νέα νίκη με 116-91.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ για έκτο σερί ματς είχε 30+ πόντους, πραγματοποιώντας κυριαρχική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αφού σε 29 λεπτά συμμετοχής είχε, 32 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ και 5 κλεψίματα.

Οι Μπακς από την αρχή της αναμέτρησης είχαν τον έλεγχο και ολοκλήρωσαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 31-26 και τον Γιάννη να έχει 15 πόντους και 7 ριμπάουντ! Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τα «Ελάφια» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 56-47.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπακς «καθάρισαν» από νωρίς το ματς, δίνοντας την ευκαιρία στον Μάικ Μπουντενχόλζερ να περάσει στα μέσα του τέταρτου δωδεκαλέπτου την second unit, προκειμένου να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του.

Έτσι, οι Μπακς έφτασαν στην έβδομη νίκη τους στη σεζόν και παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα στο NBA.