04:36
02/05/2024
Search

NEWSLETTER

NBA: Οι Νάγκετς κατέκτησαν το πρωτάθλημα και έγραψαν ιστορία με οδηγό τον MVP, Νίκολα Γιόκιτς (βίντεο)

Οι Νάγκετς πανηγυρίζουν τον τίτλο του NBA / Φωτογραφία: Glomex

13.06.2023
07:53
Τελευταία ενημέρωση: 13/06/2023 • 14:52
Την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας τους πανηγυρίζουν οι Ντένβερ Νάγκετς

Ιστορική βραδιά για τον Νίκολα Γιόκιτς και τους Ντένβερ Νάγκετς που πανηγυρίζουν το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας τους, επικρατώντας με 94-89 των Μαϊάμι Χιτ κάνοντας το 4-1 στη σειρά των NBA Finals.

Οι Χιτ μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-24, έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τον Μπαμ Αντεμπάγιο που ήταν άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των Νάγκετς, με το Μαϊάμι να πηγαίνει στο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 7 πόντους (44-51).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε πλήρως με τους Νάγκετς να βγαίνουν αποφασισμένοι για να τελειώσουν την σειρά και να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα, αφού με επί μέρους 26-20, στο τρίτο δωδεκάλεπτο έφεραν το ματς στην ελάχιστη διαφορά (70-71).

Στην τέταρτη περίοδο με άμυνα για σεμινάριο οι Νάγκετς με επί μέρους 24-18, έφτασαν στο τελικό 94-89, έκαναν το 4-1 στη σειρά και έγραψαν ιστορία με το πρώτο πρωτάθλημα τους στο NBA, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστής σε όλη τη διάρκεια της σεζόν τον σπουδαίο Νίκολα Γιόκιτς.