NBA: Οι Μπακς συνέτριψαν (128-111) τους Ουόριορς – 30 πόντους ο Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης στον αγώνα των Μπακς με τους Ουόριορς / Φωτογραφία: Glomex

14.12.2022
08:10
Τελευταία ενημέρωση: 14/12/2022 • 11:39
Οι Μπάκς «πάτησαν» τους Γκόλντεντ Στέιτ Γουόριορς (128-111) στο Μιλγουόκι!

Μπακς κέρδισαν (128-111) τους Ουόριορς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 30 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 4 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής, με 8/20 δίποντα, 11/17 βολές και 1/6 τρίποντα.

Τα «Ελάφια» έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους από το πρώτο δωδεκάλεπτο όταν και προηγήθηκαν με 11 πόντους (38-27), ενώ συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο, αυξάνοντας το προβάδισμά τους στο +12 (64-52).

Η κυριαρχική εικόνα των Μπακς συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι Ουόριορς έβγαλαν αρκετό εκνευρισμό στο παρκέ, με τους περσινούς πρωταθλητές του NBA, να αναλώνονται σε διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές.

Στα τελευταία λεπτά τους ματς οι προπονητές των δύο ομάδων έριξαν στο παρκέ την second unit, αφού το ματς είχε κριθεί, με τους Μπακς να πανηγυρίζουν την 20η νίκη της σεζόν (20-7 το ρεκόρ τους).

Οι Ουόριορς από την πλευρά τους γνώρισαν την 14η ήττα τους (14-14 το ρεκόρ), δείχνοντας ότι δεν βρίσκονται ακόμη στο επίπεδο που θέλουν, με τον Στεφ Κάρι να σημειώνει 20 πόντους, έχοντας και 6 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-27, 64-52, 95-77, 128-111