09:06
19/05/2024

09:06
19/05/2024

NBA: Οι Μπακς κέρδισαν (120-118) τους Πίστονς – Αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Αντετοκούνμπο (βίντεο)

Ο Γιάννης κόντρα στους Πίστονς / Φωτογραφία: Twitter

09.11.2023
07:57
Τελευταία ενημέρωση: 09/11/2023 • 14:18
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποβλήθηκε, όμως ο Ντέμιαν Λίλαρντ και ο Μπρουκ Λόπεζ φώναξαν «παρών» και οδήγησαν τους Μπακς στη νίκη

Μπορεί ο Γιάννης Αντετοκούνμπο να αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές, ωστόσο ο Ντάμιαν Λίλαρντ και ο Μπρουκ Λόπεζ βγήκαν μπροστά οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη κόντρα στους Πίστονς με 120-118.

Σε ένα ματς που παραλίγο να εξελιχθεί με εφιαλτικό τρόπο για τα «Ελάφια», αφού οι Πίστονς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο που αποβλήθηκε στο τρίτο δωδεκάλεπτο με δεύτερη τεχνική ποινή, πιέζοντας σε μεγάλο βαθμό τους Μπακς.

Τα «Πιστόνια», έκαναν μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, όμως στο τέταρτο δωδεκάλεπτο ο Ντάμιαν Λίλαρντ πήρε «φωτιά», σημείωσε 18 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μπρουκ Λόπεζ, που σημείωσε το νικητήριο τρίποντο και έβγαλε απίστευτη άμυνα.

Με αυτή τη νίκη τα «Ελάφια» ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 5-2, ενώ αντίθετα οι Πίστονς που παρουσίασαν για ακόμη μια φορά μαχητικό πρόσωπο γνώρισαν την έκτη τους ήττα στη σεζόν (2-6 το ρεκόρ τους).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στα 22 λεπτά που πρόλαβε να αγωνιστεί είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 μπλοκ, βάζοντας πλώρη για ένα γεμάτο double double, όμως η αποβολή του χάλασε τα σχέδια του.

Κορυφαίος για τους Μπακς ήταν ο Ντάμιαν Λίλαρντ που είχε 34 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Κέιντ Κάνινγχαμ να ξεχωρίζει για τους Πίστον με 33 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.