07:47
20/04/2024

07:47
20/04/2024

NBA: Οι Μπακς κέρδισαν (118-111) τους Πέισερς – Triple double o τρομερός Αντετοκούνμπο (βίντεο)

O Γιάννης Αντετοκούνμπο / Φωτογραφία: Glomex

20.03.2023
08:10
Τελευταία ενημέρωση: 20/03/2023 • 12:14
Οι Μπακς επανήλθαν στις νίκες με οδηγό τον Γιάννη Αντετοκούνμπο

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να καταγράφει triple double, οι Μιλγουόκι Μπακς άφησαν πίσω την ήττα από τους Πέισερς, επικρατώντας των Τορόντο Ράπτορς με 118-111.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ έκανε τα πάντα στο παρκέ, έχοντας 22 πόντους, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής με τρομερά ποσοστά, αφού είχε 8/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 3/7 βολές.

Οι Μπακς μπήκαν με φόρα στην αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 33-29, ωστόσο στη συνέχεια οι Ράπτορς ανέβασαν την απόδοσή τους και ψαλίδισαν την διαφορά στους 2 πόντους (58-56).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Καναδοί συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 98-95, όμως στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μπρουκ Λόπεζ.

Ο «ψηλός» των Μπακς παίζοντας εκπληκτική άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση και τα «Ελάφια» με το εκπληκτικό 29-16 επί μέρους, έφτασαν σε ακόμη μια νίκη την φετινή σεζόν.

Ο Μπρουκ Λόπεζ με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τα «Ελάφια», ενώ εκπληκτικό ματς έκανε και ο Κρις Μίντλετον με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για τους Τορόντο Ράπτορς ξεχώρισε ο Φρεντ Βανβλίτ που είχε 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 11 ασίστ, με τον Όου Τζι Ανουνόμπι να ακολουθεί με 22 πόντους και 4 ριμπάουντ.