22:14
26/04/2024

22:14
26/04/2024

NBA: Οι Μπακς κέρδισαν (105-114) τους Χοκς στην Ατλάντα – Μόλις επτά πόντους σημείωσε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο ματς Χοκς-Μπακς / Φωτογραφία: Twitter

12.01.2023
08:10
Τελευταία ενημέρωση: 12/01/2023 • 12:19
Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να χάνει το triple double λόγω... πόντων, οι Μπακς επικράτησαν των Χοκς στην Ατλάντα

Οι Μιλγουόκι Μπακς κέρδισαν (105-114) τους Χοκς στην Ατλάντα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κινήθηκε σε… ρηχά νερά όσον αφορά το σκοράρισμα, αφού είχε μόλις 7 πόντους, ωστόσο είχε σημαντική συμβολή στην άμυνα έχοντας 18 ριμπάουντ αλλά και στη δημιουργία του παιχνιδιού με 10 ασίστ, έχοντας ακόμη ένα μπλοκ και μόλις ένα λάθος στην αναμέτρηση σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Μπακς μπήκαν… αφηνιασμένοι στην αναμέτρηση, κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +20 (19-39), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +21 (46-67). Στο τρίτο δωδεκάλεπτο όμως τα «Ελάφια» χαλάρωσαν και έδωσαν το δικαίωμα στους Χοκς να μπουν ξανά στην αναμέτρηση, αφού με επί μέρους 36-22, μείωσαν την διαφορά στους εφτά πόντους (82-89).

Η αντεπίθεση των Ατλάντα Χοκς συνεχίστηκε και στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στη διεκδίκηση της νίκης, κάνοντας το ματς ντέρμπι, με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς στα 3:20 πριν την λήξη να δίνει για πρώτη φορά στην αναμέτρηση προβάδισμα στα «Γεράκια» με 103-101.

Η απάντηση των Μπακς, ωστόσο ήταν άμεση αφού με ένα μπαράζ από Χόλιντεϊ και Λόπεζ, έδωσαν ξανά «ανάσα» στα «Ελάφια», που κατάφεραν να φτάσουν σε μια αγχωτική νίκη, φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 27-14 την φετινή σεζόν, αναγκάζοντας τους Χοκς στην 22η ήττα τους (19-22 το ρεκόρ τους).

Για τους Χοκς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τρε Γιάνγκ, ξεχώρισε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, που είχε 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον ΝτεΆντρε Χάντερ να ακολουθεί με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-39, 46-67, 82-89, 105-114