05:20
20/05/2024
Search

NEWSLETTER

Masters Ρώμης: Στα ημιτελικά ο ασταμάτητος Τσιτσιπάς – Κέρδισε (2-0) και τον Σίνερ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία: EPA

13.05.2022
16:51
Τελευταία ενημέρωση: 13/05/2022 • 23:03
Στα ημιτελικά του Τουρνουά της Ρώμης ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Την ξέφρενη πορεία του προς τον τελικό στο Masters της Ρώμης συνεχίζει ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος κέρδισε με 2-0 σετ τον Ιταλό Γιανίκ Σίνερ και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Έκλεισε τα… αυτιά του ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας και επικράτησε του 20χρονου Ιταλού (Νο.13) στο Campo Centrale του Foro Italico με 7-6(5), 6-2 σε 2 ώρες και 27 λεπτά για να πάρει το εισιτήριο για τον 11ο Masters ημιτελικό της καριέρας του. Εκεί θα βρει τον Γερμανό «αντίζηλό» του, που νωρίτερα είχε ξεπεράσει στα δύο σετ το εμπόδιο του Κριστιάν Γκαρίν.

Ο αγώνας, πάντως, ολοκληρώθηκε μέσα σε… περίεργη ατμόσφαιρα, καθώς κατέρρευσε άνθρωπος στην εξέδρα πριν το δεύτερο ματς πόιντ του Στέφανου και οι Ιταλοί δεν ήθελαν να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο ηλικιωμένος άνδρας μεταφέρθηκε τελικά εκτός γηπέδου και ο Στεφ πήρε τη νίκη μέσα σε… γιούχα, καθώς ο κόσμος θεώρησε ότι ο προηγούμενος πόντος θα έπρεπε να είχε διακοπεί λόγω του συμβάντος, πριν ο 23χρονος τενίστας φτάσει σε ματς πόιντ…

Ο Τσιτσιπάς θα παίξει αύριο (στις 15.30) στον τρίτο του φετινό χωμάτινο (Masters) ημιτελικό (έκτο ημιτελικό συνολικά για το 2022) και θα προσπαθήσει να φτάσει στον τελικό της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην καριέρα του. Και αυτή τη φορά, σε αυτή τη συγκεκριμένη επιφάνεια, ενδεχομένως να έχει το πάνω χέρι κόντρα στον Ζβέρεφ.