21:02
18/04/2024

21:02
18/04/2024

Premier League: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το ντέρμπι της πόλης, κέρδισε (2-1) με ανατροπή την Μάντσεστερ Σίτι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ /Φωτογραφία: ΕΡΑ

14.01.2023
16:34
Τελευταία ενημέρωση: 14/01/2023 • 20:17
Νίκη στο ντέρμπι για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η ανεβασμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μ’ ένα γκολ άλλης εποχής και ακόμα ένα από τον αφηνιασμένο Ράσφορντ, πήρε το ντέρμπι του Μάνστεστερ (2-1) επί της Σίτι και μείωσε τη διαφορά από την συμπολίτισσα στον έναν βαθμό.

Οι «μπέμπηδες» έκαναν το επτά στα επτά σε όλες τις διοργανώσεις μετά τη διακοπή του αγγλικού πρωταθλήματος ελέω Μουντιάλ, ενώ μετρούν έξι νίκες στις τελευταίες επτά αγωνιστικές στην Premier League και μία μόνο ήττα στις τελευταίες 11 αγωνιστικές (8-2-1). Με τη νίκη αυτή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μείωσε στον έναν βαθμό την απόσταση που τη χωρίζει από τη δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα, Σίτι.

Αν και στον πρώτο γύρο, η Σίτι είχε νικήσει με 6-3 και παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με τον Γκρίλις στο 60ό λεπτό, εν τέλει έφυγε ηττημένη από το “Old Trafford”. Μέσα σε τέσσερα λεπτά, η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ, σημείωσε δύο γκολ, αρχικά στο 78΄ με τον Φερνάντες και εν συνεχεία στο 82ο λεπτό με τον Ράσφορντ.