Μαϊάμι Όπεν: Ηττήθηκε η Σάκκαρη (2-1 σετ) από την Αντρέσκου και αποκλείστηκε

Η Μαρία Σάκκαρη / Φωτογραφία: Eurokinissi

24.03.2023
23:12
Τελευταία ενημέρωση: 25/03/2023 • 13:16
Αποκλείστηκε πρόωρα από το Μαϊάμι Όπεν η Μαρία Σάκκαρη

H Μαρία Σάκκαρη αποκλείστηκε πρόωρα από το Masters των ΗΠΑ, καθώς ηττήθηκε από την Καναδή Μπιάνκα Αντρέσκου, παρόλο που προηγήθηκε με 1-0.

Αν και προηγήθηκε στα σετ, η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη νίκη απέναντι στην με την Καναδή να κάνει την ολική ανατροπή φτάνοντας σε μια μεγάλη πρόκριση με 5-7, 6-3, 6-4, μετά από αγώνα διάρκειας άνω των τριών ωρών.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο 10 στην παγκόσμια κατάταξη (Νο31), ξεκίνησε πολύ καλά αλλά προϊόντος του χρόνου άρχισε να κάνει λάθη και το πλήρωσε με τον πρόωρο αποκλεισμό της από ένα πολύ σημαντικό τουρνουά.

Ιδανικό ξεκίνημα για την Σάκκαρη, αλλά…

Η Σάκκαρη έδειξε νευρική και αγχωμένη, δεν είχε πολύ καλό πρώτο σερβίς (58% ευστοχία), ενώ υπέπεσε σε 54 αβίαστα λάθη, εκ των οποίων τα έξι ήταν double faults!

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Ελληνίδα που προηγήθηκε κατακτώντας το πρώτο σετ με 7-5, αλλά η αντίπαλός της αντέδρασε κι εκμεταλλευόμενη την αγωνιστική πτώση της Σάκκαρη ισοφάρισε παίρνοντας το δεύτερο σετ με 6-3.

Στο τρίτο και καθοριστικό η 27χρονη αθλήτρια βρέθηκε πίσω με 1-4 και δεν κατάφερε ποτέ να γυρίσει το παιχνίδι, παρότι μείωσε σε 4-5 και είχε την ευκαιρία για την ισοφάριση.