Κύπελλο Ελλάδας: Οι 10 τελικοί που έγραψαν ιστορία! (βίντεο)

ΑΕΚ-Ολυμπιακός για το Κύπελλο Ελλάδας το 2009 / Φωτογραφία: EUROKINISSI

25.05.2024
16:40
Τελευταία ενημέρωση: 25/05/2024 • 23:00
Ποιοι τελικοί στο Κύπελλο δεν θα ξεχαστούν

Μπορεί κατά την διάρκεια της σεζόν όλα τα βλέμματα να είναι στραμμένα στο πρωτάθλημα όπου τα τελευταία χρόνια η Super League έχει αποκτήσει ξεχωριστό ενδιαφέρον λόγω του έντονου ανταγωνισμού των Big 4, ωστόσο η δεύτερη τη τάξει διοργάνωση, το Κύπελλο Ελλάδας, όχι μόνο δεν φθίνει με την πάροδο των ετών, αλλά εξακολουθεί να θέλγει το φιλοθεάμον κοινό.

Σημειώνεται, ότι το Κύπελλο διεκόπη από το 1933 μέχρι το 1938 αλλά και από το 1940 μέχρι το 1946 λόγω πολέμου. Είναι ουσιαστικλα η εγχώρια διοργάνωση που συνδέχθηκε με ηχηρές εκπλήξεις (βλ. Καστοριά, Πανιώνιος, Λάρισα), σκορ που συναντάμε κυρίως στα αγγλικά γήπεδα, επικές ανατροπές, αναβολές και στέψη με στρίψιμο κέρματος.

Στον ιστορικό πρώτο τελικό μεταξύ ΑΕΚ και Άρη το 1931 σημειώθηκαν οχτώ γκολ (5-3). Πέρασαν 45 χρόνια για να ισοφαριστεί η συγκεκριμένη επίδοση με τον μεγάλο Βασίλη Χατζηπαναγή να «ζωγραφίζει» στον αγωνιστικό χώρο (Ηρακλής-Ολυμπιακός 4-4 στην παράταση, 6-5 στα πέναλτι). Το 1996 η ΑΕΚ διέσυρε τον Απόλλωνα Αθηνών 7-1, ενώ το 2009 το κοντέρ έγραψε ΑΕΚ-Ολυμπιακός 4-4 και 14-15 στα πέναλτι.

Μπορεί το πρωτάθλημα να έχουν κατακτήσει μόλις έξι ομάδες, όμως ο θεσμός του Κυπέλλου έχει αναδείξει 11 διαφορετικούς νικητές. Επίσης 19 σύλλογοι έφτασαν μέχρι τον τελικό.

Κύπελλο Ελλάδας: Οι 10 τελικοί που δεν θα ξεχαστούν

1968-69: ΠANAΘHNAΪKOΣ – OΛYMΠIAKOΣ 1-1

Ο τελικός της δεκάρας. Οι δύο αιώνιοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι στην κανονική διάρκεια του αγώνα χάρη σε γκολ των Δομάζου (55′) και Σιδέρη (49′), όσο και στην παράταση.

Στο στρίψιμο της δεκάρας νικητές αναδείχθηκαν οι «πράσινοι». Πριν από το ντέρμπι οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αήττητοι στο Κύπελλο απέναντι στο «τριφύλλι».

1975-76: HPAKΛHΣ – OΛYMΠIAKOΣ 4-4

Ο πιο θεαματικός τελικός μέχρι εκείνη τη χρονιά. Ο «Γηραιός» κατέκτησε το τρόπαιο υπερισχύοντας στα πέναλτι με 6-5. Ο αγώνας στην κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλος 2-2.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη της παράτασης η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγούνταν 4-2, όμως ισοφαρίστηκε με γκολ των Καραβίτη (115΄) και Γκλέζου (119΄).

1978-79: ΠANIΩNIOΣ – AEK 3-1

Ο Πανιώνιος έγραψε ιστορία κατακτώντας το πρώτο του Κύπελλο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 3΄ από το γκολ του Τάσου, όμως ξέσπασε στη συνέχεια με σκόρερ τους Aναστόπουλο (51′), Λίμα (67′) και τον αείμνηστο Γιάννη Παθιακάκη (84′).

1979-80: KAΣTOPIA – HPAKΛHΣ 5-2

Η Καστοριά πίστεψε στο όνειρο συντρίβοντας τον Ηρακλή με 5-2. Με μπροστάρη τον Τσιρώνη που σημείωσε χατ-τρικ σε διάστημα 20 λεπτών (70΄, 87΄, 90΄) οι «Γουναράδες» έκαναν την υπέρβαση.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε στο 16′ με τον Καλαμπάκα αλλά η Καστοριά πέτυχε την ανατροπή με τους Σημαιοφορίδη (41′) και Δίντσικο (49′). Στο 80′, ο Mαυροδουλάκης μείωσε σε 3-2, μέχρι που πήρε μπροστά ο Τσιρώνης.

984-85: ΛAPIΣA – ΠAOK 4-1

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε ο τελικός του 1985 με τη Λάρισα να ξεχειλίζει από ταλέντο. Zιώγας (39′,73′), Kμιέτσικ (47′) και Bαλαώρας (78′) σκόραραν για την ομάδα του Κάμπου.

Ο ΠΑΟΚ, είχε μειώσει προσωρινά με τον Σκαρτάδο στο 55΄.

1987-88: ΠANAΘHNAΪKOΣ – OΛYMΠIAKOΣ 2-2

Το ματς στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλο 1-1 και αντιστοίχως 2-2 στην παράταση. Σκόρερ του “τριφυλλιού” ήταν οι Σαραβάκος (31′) και Xρ. Δημόπουλος (101′) ενώ για τους Πειραιώτες τα δύο τέρματα πέτυχε ο αείμνηστος Φούνες στο 59΄ και 96΄. Στη ρουλέτα των πέναλτι, οι “πράσινοι” επικράτησαν με 4-3.

1993-94: ΠANAΘHNAΪKOΣ – AEK 3-3

Από τους συγκλονιστικούς τελικούς όλων των εποχών. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-0 με γκολ του Βαζέχα (32΄) και… αυτογκόλ του Μανωλά (53΄). Η ΑΕΚ αντέδρασε με τέρματα των Αλεξανδρή στο 72′ και Δημητριάδη, πέντε λεπτά αργότερα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στην παράταση ο «σεληνιασμένος» Αλεξανδρής έκανε το 3-2 (95′) αλλά ο Μάρκος στο 116΄ οδήγησε την αναμέτρηση στην διαδικασία των πέναλτι. Πιο ψύχραιμος ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 4-2 και σήκωσε την κούπα.

1995-96: AEK – AΠOΛΛΩN ΑΘΗΝΩΝ 7-1

Η «κιτρινόμαυρη καταιγίδα» κατακεραύνωσε με επτά γκολ τον Απόλλωνα καταγράφοντας την πιο μεγάλη σε έκταση νίκη στην ιστορία του Κυπέλλου Ελλάδος.

Σκόρερ των “κιτρινόμαυρων” οι Mπατίστα (11′, 34′), Tσιάρτας (22′, 48′, 76′), Kετσπάγια (60′) και Kωστής (89′) ενώ για την “Ελαφρά Ταξιαρχία” είχε μειώσει στο 78΄ο Mπάρνιακ.

2000-01: ΠAOK – OΛYMΠIAKOΣ 4-2

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” υπερίσχυσε 4-2 του Ολυμπιακού με σκόρερ τους Eγκωμίτη (4′), B. Mπορμπόκη (32′), Γ.X. Γεωργιάδη (46′) και Nαλιτζή (85′).

Για τους «ερυθρόλευκους» που αφυπνίστηκαν με καθυστέρηση βρήκαν δίχτυα οι Tζόρτζεβιτς (78′) και Xούτος (92′).

2008-09: AEK-OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 4-4 (14-15 πεν.)

Χρειάστηκαν πάνω από τρεις ώρες, οκτώ γκολ (4-4), ανατροπές,αποβολές, αποχωρήσεις, νεύρα, 34 πέναλτι για να πανηγυρίσει ο Ολυμπιακός την κατάκτηση του κυπέλλου και του νταμπλ!

Ήταν ο τελικός του αιώνα! Ο καλύτερος τελικός όλων των εποχών! Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε κυπελλούχος Ελλάδας και σημείωσε τέταρτο νταμπλ σε μια πενταετία νικώντας την ΑΕΚ σε ένα ανεπανάληπτο παιχνίδι με 15-14 στα πέναλτι!

Ένα παιχνίδι, η κανονική διάρκεια του οποίου έληξε 3-3, μετά την παράταση το σκορ είχε γίνει 4-4 και είχε τα πάντα.