09:25
17/06/2024

09:25
17/06/2024

Κύπελλο Ελλάδας: Με λυτρωτή Βαγιαννίδη ο Παναθηναϊκός κέρδισε (1-0) τον Άρη και κατέκτησε το τρόπαιο!

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας / Φωτογραφία: EUROKINISSI

25.05.2024
22:28
Τελευταία ενημέρωση: 26/05/2024 • 12:36
Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός

Σε έναν κακό ποιοτικά τελικό με τρεις αποβολές κι ελάχιστες φάσεις, ο Παναθηναϊκός είδε τον Γιώργο Βαγιαννίδη να τον λυτρώνει με γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων για το 1-0 κόντρα στον Άρη.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 20ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του και παράλληλα εξασφάλισε την συμμετοχή του στην Ευρώπη και την επόμενη σεζόν, καθώς θα συμμετέχει στα προκριματικά του Europa League.

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα στις μεταβιβάσεις τους, με αποτέλεσμα τα λάθη να είναι αρκετά. Επίσης, οι δυνατές μονομαχίες κυριάρχησαν, με αποτέλεσμα οι καλές στιγμές να είναι λίγες. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον Άρη κι ήρθε στο 25ο λεπτό, με τον Λοντίγκιν να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση στην κοντινή κεφαλιά του Φαμπιάνο.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον Άρη κι ήρθε στο 25ο λεπτό, με τον Λοντίγκιν να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση στην κοντινή κεφαλιά του Φαμπιάνο. Αυτές οι δύο στιγμές ήταν κι οι μοναδικές αξιόλογες από το πρώτο ημίχρονο, το οποίο είχε αρκετή ένταση και νεύρα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η αριθμητική ισορροπία άλλαξε, καθώς ο Κώτσιρας είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 51ο λεπτό. Αυτή ήταν κι η πρώτη αποβολή στην καριέρα του Έλληνα ποδοσφαιριστή.

Ο Άρης προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων κι είχε ορισμένες καλές στιγμές, αλλά δεν κατάφεραν να βρει δίχτυα. Στο 65ο λεπτό αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα κι ο Νταρίντα.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους «κίτρινους», καθώς ο Ζαν Ζουλ είδε την απευθείας κόκκινη για κλωτσιά στον Μπακασέτα στο 71ο λεπτό. Ήταν η τρίτη αποβολή σε διάστημα 20 λεπτών στον τελικό, απόρροια του σκληρού παιχνιδιού που υπήρξε από το πρώτο μέρος.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω κι είχε καλές στιγμές με τον Μπερνάρ στο 79’ και τον Μπακασέτα στο 90+3’.

Όλα έδειχναν ότι ο τελικός θα οδηγηθεί στην παράταση, ωστόσο ο Γιώργος Βαγιαννίδης με γκολ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε το τρόπαιο και το ευρωπαϊκό εισιτήριο στην ομάδα του.