17:57
27/04/2024
Search

NEWSLETTER

Κύπελλο Ελλάδας: Η ΑΕΚ καθάρισε στο β’ μέρος – Κέρδισε (3-0) τον Πανσερραϊκό και έβαλε βάσεις πρόκρισης (βίντεο)

Η ΑΕΚ κέρδισε τον Πανσερραϊκό / Φωτογραφία: EUROKINISSI

18.01.2023
19:26
Τελευταία ενημέρωση: 18/01/2023 • 22:45
Πάτησε «γκάζι» στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ και πήρε τη νίκη

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στον Πανσερραϊκό αλλά πάτησε «γκάζι» στο δεύτερο 45λεπτο, κέρδισε 3-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια και έβαλε βάσεις πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με το… ενάμισι πόδι στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται πλέον η ΑΕΚ, μετά την άνετη νίκη της επί του Πανσερραϊκού με 3-0, στον πρώτο προημιτελικό που διεξήχθη στην «OPAP Arena» και περιμένει πλέον να μάθει τον… αντίπαλό της στους «4», απ’ το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Άρη.

Τα γκολ των Μάνταλου, Λιβάι Γκαρσία και Πινέδα στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν τη… διαφορά για τους «κιτρινόμαυρους», σε ένα ματς όπου ο Ματίας Αλμέιδα είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει 9 απ’ τους 11 παίκτες που χρησιμοποίησε την Κυριακή (15/1) στο ματς με τον Παναιτωλικό (ξεκίνησαν βασικοί μόνο οι Πινέδα και Χατζισαφί).

Κύπελλο Ελλάδας: ΑΕΚ-Πανσερραϊκός 3-0

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια (68’ Ρότα), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Φράνσον (61’ Άμραμπατ), Πινέδα, Τσούμπερ (62’ Αραούχο), Φερνάντες (61’ Γιόνσον), Μάνταλος, Φαν Βέερτ (56’ λ. τρ. Λιβάι Γκαρσία).

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Γιανναράκης, Παντεκίδης, Δεληγιαννίδης, Πεταυράκης (61’ Λυμπεράκης), Κολομπίνο (66’ Ανάκογλου), Θυμιάνης, Μούργος, Στίνα (77 Αλί Μπάμπα), Κανίς (61’ Σοφιανός), Κατσαντώνης (66’ Μπαΐροβιτς).