01:11
26/04/2024

01:11
26/04/2024

Καράτε: Ο Διονύσης Ξένος πήρε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους Μεσογειακούς Αγώνες (βίντεο)

Ο Διονύσης Ξένος πήρε χρυσό μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες στο καράτε / Φωτογραφία: Twitter

27.06.2022
10:20
Τελευταία ενημέρωση: 27/06/2022 • 15:45
Ο Διονύσης Ξένος πήρε χρυσό μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες στο καράτε

Ιδανική εκκίνηση για την ελληνική συμμετοχή στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν έκανε ο Διονύσης Ξένος, επικρατώντας του Λούκα Μαρέσκα και κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο καράτε.

Ο Διονύσης Ξένος επιβλήθηκε του Λούκα Μαρέσκα στο τελικό των -67 κιλών στο καράτε και κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν.

Νωρίτερα, ο Ξένος είχε επικρατήσει με 2-0 στα σημεία του Μαροκινού, Σαϊντ Ουμπάγια, ο οποίος εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού. Μάλιστα, παρά τη χαρά για την πρόκριση, ο 26χρονος αθλητής πήγε αρχικά πάνω στον αντίπαλο του, για να δει την κατάσταση του και να τον παρηγορήσει.