Ηττήθηκε στον 4ο γύρο του Wimbledon η Μαρία Σάκκαρη από την Τατιάνα Μαρία

01.07.2022
18:08
Τελευταία ενημέρωση: 02/07/2022 • 0:01
Η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε στον 4ο γύρο του Wimbledon

Την ήττα με 2-0 σετ γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη από την Γερμανίδα Τατιάνα Μαρία στον 4ο γύρο του Wimbledon από την Αγγλία.

Δεν κατάφερε να προχωρήσει περισσότερο στο Wimbledon η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε 2-0 σετ από την Τατιάνα Μαρία και αποκλείστηκε από την συνέχεια.

Οι δύο αθλήτριες ήταν προσεκτικές στο πρώτο κομμάτι του αγώνα με την Σάκκαρη να είναι εκείνη που απείλησε με break, αλλά η Τατιάνα Μαρία κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της.

Στο δεύτερο σετ όλα έδειχναν να πηγαίνουν υπέρ της Μαρίας Σάκκαρη. Προηγήθηκε νωρίς με break και έφτασε να είναι μπροστά με 5-2. Εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση της Γερμανίδας.

Η Τατιάνα Μαρία πήρε τα επόμενα πέντε games του δεύτερου σετ για να το κατακτήσει με 7-5 και φυσικά να κλειδώσει τη νίκη.

Σε εξέλιξη το ιστορικό Wimbledon 2022

Το 2022 είναι μια πολύ ξεχωριστή χρονιά για το Wimbledon, σηματοδοτώντας 100 χρόνια από τη μετάβαση στο Church Road και την εκατονταετηρίδα του Centre Court, ενός απαράμιλλου καθεδρικού ναού του αθλητισμού.

Για πρώτη φορά φέτος, το Wimbledon θα διαρκέσει 14 μέρες, ενώ παγκόσμια πρώτη θα έχουμε και για τους αγώνες στην ενδιάμεση Κυριακή.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Wimbledon (@wimbledon)

Ο νέος κανονισμός

Και τα τέσσερα Grand Slams -το Australian Open, το Roland Garros, το Wimbledon και το US Open – συμφώνησαν από κοινού να υπάρχει tie break 10 πόντων όταν το σκορ φτάσει σε ισοπαλία 6-6 στο τελικό σετ ενός παιχνιδιού.

Ο νέος αυτός κανονισμός εφαρμόστηκε για για πρώτη φορά στο Roland Garros τον περασμένο μήνα.