23:14
16/05/2024

23:14
16/05/2024

Η Ιταλία εκτός Μουντιάλ 2022: Αποκλεισμός-φιάσκο για τους «σκουάντρα ατζούρα», ήττα (0-1) από τη Βόρεια Μακεδονία

Μετά το τέλος του αγώνα ανάμεσα στην Ιταλία και τη Βόρεια Μακεδονία

24.03.2022
23:50
Τελευταία ενημέρωση: 25/03/2022 • 10:59
Η Ιταλία έχασε το εισιτήριο για το Μουντιάλ

Η Ιταλία, η πρωταθλήτρια Ευρώπης έμεινε εκτός Μουντιάλ 2022 καθώς ένα γκολ στις καθυστερήσεις την εξαναγκάζει σε ταπεινωτική ήττα από την ομάδα της γειτονικής μας Βόρειας Μακεδονίας με 0-1.

Η Ιταλία απουσίασε από το Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, κατέκτησε βέβαια το Euro 2020 και είναι πλέον τελεσίδικο πως θα απουσιάσει κι από το Μουντιάλ του 2022!

Το μακρινό σουτ του Αλεκσάνταρ Τραϊκόβσκι στις καθυστερήσεις έγραψε το 1-0 για τη Βόρεια Μακεδονία στο “Ρέντζο Μπαρμπέρα” κι έκανε τη μεγάλη έκπληξη των μπαράζ μέχρι στιγμής.

Απίστευτο κάζο για τους Ιταλούς, που μετά το 2018 δεν θα βρεθούν σε δεύτερο σερί Μουντιάλ για πρώτη φορά στην ιστορία τους και ενώ ενδιάμεσα είχαν καταφέρει να κατακτήσει το Euro.

Ιταλία – Βόρεια Μακεδονία 0-1

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Φλορέντσι, Μαντσίνι, Μπαστόνι, Έμερσον, Ζορζίνιο, Μπαρέλα (77΄Τονάλι), Βεράτι, Μπεράρντι, Ινσίνιε (64΄Ρασπαντόρι), Ιμόμπιλε (77΄Πελεγκρίνι)

Βόρεια Μακεδονία (Μιλέφσκι): Ντιμιτριέφσκι, Ροστόφσκι, Βελτόφσκι, Μούσλιου, Αλιόσκι, Μπάρντι, Αντέμπι, Τσουρλίνοφ, Νικολόφ, Τραϊκόφσκι, Ριστόφσκι

Τυχερή η Πορτογαλία, 3-1 την Τουρκία

Οι Πορτογάλοι έκαναν το καθήκον τους απέναντι στους Τούρκους και με το 3-1 στο “Ντραγκάο” θα παίξουν στον τελικό των play off. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος, πάντως, στάθηκε αρκετά τυχερή, καθώς στο 81΄ κι ενώ το σκορ ήταν στο 2-1, ο Γιλμάζ έστειλε “στα πουλιά” το πέναλτι που εκτέλεσε, στερώντας την ευκαιρία στην Τουρκία για να διεκδικήσει τη νίκη στην παράταση ή, στα πέναλτι εφόσον χρειαζόταν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πορτογάλους ο Οτάβιο, ο οποίος έκανε το 1-0 στο 15′ και έδωσε την ασίστ για το τέρμα του Ζότα στο 42′. Ο Γιλμάζ έβαλε εκ νέου στο παιχνίδι την Τουρκία στο 65′, ωστόσο αποδείχθηκε μοιραίος αστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι στο 85′ με το σκορ στο 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 90’+4′ ο Νούνες, με τον Ρονάλντο να έχει δοκάρι στο 90’+6′.

Πορτογαλία-Τουρκία 3-1

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ, Ντανίλο, Φόντε, Γκερέιρο (88′ Μέντες), Μπρούνο Φερνάντες (80′ Καρβάλιο), Μουτίνιο (88′ Νούνες), Μπερνάρντο Σίλβα, Ρονάλντο, Ντιόγκο Ζότα (71′ Φέλιξ), Οτάβιο (88′ Λεάο).

Τουρκία (Στέφαν Κουντς): Τσακίρ, Καμπάκ, Ντεμιράλ, Σογιουντσού, Κουτλού (90′ Ντουρσούν), Τσελίκ (80′ Γιασίτσι), Κοκτσού (80′ Τοκόζ), Τσαλχάνογλου, Ακτούρκογλου (66′ Ουνάλ), Ουντέρ, Γιλμάζ.

Με δύο γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ η Ουαλία επικράτησε στο Κάρντιφ με 2-1 της Αυστρίας και θα έχει την ευκαιρία να βρεθεί στο Κατάρ, αλλά θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στο τελικό των play off, που θα προκύψει από το νικητή της συνάντησης που έχει αναβληθεί και ακόμη δεν έχει οριστεί από την FIFA, ανάμεσα στην Σκωτία και στην Ουκρανία.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των ημιτελικών των Play Off της Ευρωπαϊκής Ζώνης:

• Πορτογαλία-Τουρκία 3-1 (15΄ Οτάβιο, 42΄ Ζότα, 90’+4 Νούνιες – 65΄ Γιλμάζ)
  • Ιταλία-Βόρεια Μακεδονία 0-1 (90΄+2 Τραϊκόφσκι)
  • Ουαλία-Αυστρία 2-1 (25΄,51΄ Μπέιλ – 65΄αυτ. Ντέιβις)

Στη Λάρνακα θα παίξει την παραμονή στην League C η Κύπρος

Με «λευκή» ισοπαλία (0-0) κόντρα στην Εσθονία «απέδρασε» από το Ταλίν η Κύπρος, την ώρα που το Καζακστάν έφευγε με «διπλό» από το Κισινάου, επικρατώντας της Μολδαβίας με 2-1 στα πρώτα παιχνίδια των play out του 2ου Nations League.

Τα συγκεκριμένα ματς αποτελούν ουσιαστικά την τελευταία «εκκρεμότητα» της διοργάνωσης που κατέκτησε τον περασμένο Οκτώβριο η Γαλλία, στο Final-4 των τεσσάρων νικητών της League A.

Οι συγκεκριμένες τέσσερις ομάδες τερμάτισαν στις τελευταίες θέσεις των 4 ομίλων της League C και οι ηττημένοι θα υποβιβαστούν στη League D, απ’ την οποία έχουν ήδη προβιβαστεί για την επόμενη διοργάνωση τα Νησιά Φερόε και το Γιβραλτάρ ως νικητές των δύο ομίλων της League D στο 2o Nations League.

Στο Κισινάου η Μολδαβία (με βασικό τον Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ του Ολυμπιακού, ο οποίος «κιτρινίστηκε» στο 63′), προηγήθηκε του Καζακστάν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με το γκολ του Νικολαέσκου. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, χάρις στο γκολ του Μαλίγ στο 64’ και το αυτογκόλ του Πόσμακ στο 79’, παίρνοντας «κεφάλι» στη μάχη για την παραμονή τους στη League C.

Στο Ταλίν η Εσθονία συνάντησε ισχυρή αντίσταση απ’ τη Κύπρο, με την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου να χάνει μάλιστα σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί.

Οι Εσθονοί σκόραραν στο 85’ με τον Σάπινεν, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-0. Πλέον η παραμονή θα κριθεί την προσεχή Τρίτη (29/3, 19:00) στην «AEK Arena» της Λάρνακας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων αγώνων για τα play out του 2ου Nations League:

• Εσθονία-Κύπρος 0-0
  • Μολδαβία-Καζακστάν 1-2 (45΄+1΄ Νικολαέσκου – 64΄ Μαλίγ, 79΄ αυτ. Ποσμάκ)