04:15
12/05/2024

04:15
12/05/2024

Γκουαρδιόλα: «Έβαλα 11 γκολ στην καριέρα μου, δεν είμαι ο κατάλληλος για να δώσω συμβουλές στους επιθετικούς»

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

18.02.2024
15:09
Τελευταία ενημέρωση: 18/02/2024 • 22:29
Όσα είπε ο Πεπ Γκουαρδιόλα μετά το 1-1 της Σίτι με τη Τσέλσι

«Φρένο» στο σερί των έντεκα νικών της Μάντσεστερ Σίτι έβαλε η Τσέλσι. Μπορεί οι «Πολίτες» να… έσωσαν την παρτίδα στο 83΄ με τον Ρόδρι, ωστόσο, το τελικό 1-1 στο ντέρμπι του «Έτιχαντ» άφησε την ομάδα του Γκουαρδιόλα στο -4 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ και στο -2 από τη δεύτερη Άρσεναλ, αλλά με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Στην αναμέτρηση με τους Λονδρέζους, οι παίκτες της Σίτι είχαν 32 τελικές, αλλά μόλις 5 στο στόχο κάτι που, σύμφωνα με τον Ισπανό τεχνικό, κόστισε στην ομάδα του.

«Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε σύμφωνα με το επίπεδό μας και δεν ήμασταν στο σωστό ρυθμό. Αν θέλεις να ανταγωνιστείς αυτές τις ομάδες θα πρέπει να παίζεις για 90 λεπτά και όχι μόνο για 45. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος ήμασταν πραγματικά καλοί και είχαμε ευκαιρίες.

Η Λίβερπουλ και η Άρσεναλ είναι εκπληκτικές ομάδες και θα συνεχίσουν να είναι ανταγωνιστές μας για τον τίτλο» είπε ο Γκουαρδιόλα, ο οποίος ρωτήθηκε και για τον Χάαλαντ, ο οποίος… σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει.,

«Έπαιξα έντεκα χρόνια ποδόσφαιρο και πέτυχα έντεκα γκολ. Ένα γκολ ανά σεζόν. Δεν είμαι ο πιο κατάλληλος για να δώσω συμβουλές στους επιθετικούς. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες και την επόμενη φορά θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Δεν έχω να τον κατηγορήσω για κάτι» απάντησε ο Ισπανός.