Super League: Γκέλα για την ΑΕΚ – Έχασε εντός έδρας (0-1) από τον Βόλο (βίντεο)

Στιγμιότυπο από το ΑΕΚ-Βόλος / Φωτογραφία: EUROKINISSI

27.08.2022
23:30
Τελευταία ενημέρωση: 28/08/2022 • 10:31
Σόκαρε την ΑΕΚ ο Βόλος

Η ΑΕΚ γνώρισε ήττα-σοκ εντός έδρας από τον Βόλο με 0-1 για την δεύτερη αγωνιστική της Super League.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Μίλος Ντέλετιτς στο 19ο λεπτό του αγώνα.

Ο Ντέλετιτς προσγείωσε την ΑΕΚ

Εξαιρετικός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Κάτι στο οποίο συνέβαλαν και οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι εξαρχής «στόχευσαν» τη δεξιά πλευρά, του Άμραμπατ. Μια επικίνδυνη αντεπίθεση από τα αριστερά με τον Φερνάντεθ είχε ως κέρδος το κόρνερ για τον Βόλο.

Στο 19′, λοιπόν, από την εκτέλεσή του, η μπάλα έφτασε στον Ντέλετιτς, ο οποίος αιφνιδίασε τον Στάνκοβιτς με… ξαφνική μακρινή σουτάρα, η οποία κατέληξε στην κάτω αριστερή γωνία για το 0-1. Ένα τέρμα που δεν πανηγύρισε ο άσος του Βόλου σεβόμενος το «κιτρινόμαυρο» παρελθόν του.

Μαζεύτηκε ο Βόλος

Μετά την επίτευξη του γκολ, ο Βόλος άρχισε να οπισθοχωρεί, με την «Ένωση» να αυξάνει την πίεσή της. Ο Πινέδα ήταν αρκετά δραστήριος, τη στιγμή που ο Άμραμπατ καθυστερούσε χαρακτηριστικά την ανάπτυξη της ομάδας του προκαλώντας εκνευρισμό και στην εξέδρα.

Η ΑΕΚ άρχισε με διπλή αλλαγή το δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, το 3-5-2 παρέμεινε μεν, με τον Γκατσίνοβιτς όμως να πηγαίνει δεξιά αντί του Άμραμπατ ,ενώ ο Γκαρσία δίπλα στον Αραούχο αντί του Μάνταλου.

Πίεσε με Γκατσίνοβιτς και Λιβάι Γκαρσία

Η «Ένωση» μπήκε πολύ δυνατά και έκλεισε τον Βόλο, ο οποίος περίμενε πίσω από την μπάλα. Πρώτη καλή στιγμή για το σύνολο του Αλμέιδα στο 51′, με τον Γκατσίνοβιτς να συγκλίνει και να σουτάρει με το αριστερό και τον Κλέιμαν να πέφτει και μπλοκάρει.

Στο 59′ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μπλόκαρε την μπάλα και μετά το «τσαφ» του Εσκοβάλ. Εν συνεχεία, υπήρξε πτώση του Ντέλετιτς στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον κ. Παπαδόπουλο να ειδοποιείται από το VAR ότι δεν υπάρχει κάτι.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε, πίεζε, αλλά δεν! Ο Λούνα έκανε καίρια παρέμβαση στο μπάσιμο του Ρότα στο 68′, με τον Λιβάι να προσπαθεί να δημιουργήσει καταστάσεις και στην κόντρα εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του. Χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τους «κιτρινόμαυρους» να φαίνονται αγχωμένοι όσο κυλούσαν τα λεπτά.

Ο Κλέιμαν πραγματοποιούσε μεγάλο ματς, βάζοντας «στοπ» όποτε χρειαζόταν. Όπως στο 75′ στην κεφαλιά του Τζαβέλα, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 78′ η Ριζούπολη… καρδιοχτύπησε με την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, αλλά το διαγώνιο σουτ του Φαν Βέερτ έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Το παιχνίδι πλέον είχε μπει στην τελική του ευθεία. Στο 80′ ο Κλέιμαν μπλόκαρε το πλασέ του Σιμάνσκι από το γύρισμα του Λιβάι, η κεφαλιά του οποίου στο 87′ πέρασε άουτ. Το τέρμα του Τσοκάνη στο 90’+3′ δεν μέτρησε ως οφσάιντ, στην τελευταία ουσιαστικά στιγμή στο παιχνίδι, με το 0-1 να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Super League: ΑΕΚ-Βόλος 0-1

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί – Σιμάνσκι – Άμραμπατ (46′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (82′ Αλμπάνης), Πινέδα, Τσούμπερ – Μάνταλος (46′ Λιβάι Γκαρσία), Αραούχο.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν – Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα – Μεταξάς (56′ Ματίγια), Τσοκάνης – Ντέλετιτς (81′ Πίρινεν), Πάολο Φερνάντες, Βίκτορ Φερνάντεθ (71′ Ουές) – Φαν Βέερτ.