17:53
28/03/2024

17:53
28/03/2024

Europa League: Η Σπόρτινγκ «πάγωσε» το Λονδίνο, απέκλεισε την Αρσεναλ στα πέναλτι και πέρασε στα προημιτελικά

17.03.2023
00:48
Τελευταία ενημέρωση: 17/03/2023 • 0:58
Σοκ για την Αρσεναλ στην Ευρώπη

Σε ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στα πέναλτι η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας πέρασε στα προημιτελικά του Εuropa League απέναντι στην Αρσεναλ.

Το 1-1 της κανονικής διάρκειας, παρέμεινε και στην παράταση και η Σπόρτινγκ προκρίθηκε με 3-5 στη διαδικασία των πέναλτι.

Με ήρωα τον Αντόνιο Αδάν και σκόρερ τον Πέντρο Γκονσάλβες με γκολ από το κέντρο του «Έμιρεϊτς», η Σπόρτινγκ επικράτησε στα πέναλτι της Άρσεναλ με 5-3, ύστερα από το 1-1 στα 120 λεπτά του αγώνα στο Λονδίνο και το 2-2 στη Λισαβόνα, με συνέπεια να προκριθεί στα προημιτελικά του Europa League.

Τρία 24ωρα πριν το ντέρμπι κορυφής της Eredivisie με τον Άγιαξ, η πρωτοπόρος του ολλανδικού πρωταθλήματος, Φέγενορντ, «ισοπέδωσε» στο «Ντε Κάιπ» τη Σαχτάρ Ντόνετσκ και με το εμφατικό 7-1 στη ρεβάνς του 1-1 του πρώτου αγώνα επί πολωνικού εδάφους, προκρίθηκε πανηγυρικά στους προημιτελικούς του Europa League.

Η «σεμνή τελετή» στο Ρότερνταμ είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν 3 γκολ σε λιγότερο από μισή ώρα αγώνα, «καθαρίζοντας» από νωρίς με την υπόθεση πρόκριση. Δεν έριξαν το ρυθμό τους ούτε στο δεύτερο κι έστειλαν μήνυμα στον «Αίαντα» ενόψει της κυριακάτικης αναμέτρησης στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα».

Ο Βλάχοβιτς σκόραρε δύο φορές στο Europa Park Stadion, μέτρησε το ένα γκολ και μ΄ άλλο ένα του Κιέζα στις καθυστερήσεις η Γιουβέντους προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Europa League με δύο νίκες απέναντι στην Φράιμπουργκ.

Το 4-1 του πρώτου ματς στο «Ολντ Τράφορντ», ανάμεσα στη Γιουνάιτεντ και στην Μπέτις, είχε ξεκαθαρίσει ποια ομάδα θα συνέχιζε στη διοργάνωση. Οι «κόκκινοι διάβολοι» με τον κορυφαίο τους σκόρερ στη σεζόν, Μάρκους Ράσφορντ, νίκησαν και στην Ανδαλουσία με 1-0, πιστοποιώντας ότι δικαιολογημένα συγκαταλέγονται μέσα στα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

«Γλυκιά» ήττα στο «Σουκρού Σαράτσογλου» από την Φενέρμπαχτσε (1-0) γνώρισε η Σεβίλλη, η οποία θα βρεθεί στην κλήρωση της Παρασκευής μετά το 2-0 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Οι Τούρκοι προσπάθησαν πολύ στο β΄ μέρος για το γκολ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, αλλά η άμυνα των Ανδαλουσιάνων άντεξε κι έτσι η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι πήρε το «εισιτήριο» για τους «8».

Η Ρόμα άντεξε στην πίεση της Ρεάλ Σοσιεδάδ, απέσπασε ισοπαλία 0-0 στο Σαν Σεμπαστιάν και σε συνδυασμό με το 2-0 του «Ολίμπικο» προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League.

• Σπόρτινγκ Λισσαβόνας

* Η κλήρωση των προημιτελικών, ημιτελικών και τελικού θα πραγματοποιηθεί την Παρασκεύη στις 14:00 στα γραφεία της UEFA στη Νιόν.