18:14
19/05/2024

18:14
19/05/2024

Europa League: Η «αεροπορία» του κόστισε (2-1), αλλά στο Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός ελπίζει

Αταλάντα - Ολυμπιακός Europa League / Φωτογραφία: Eurokinisi

18.02.2022
00:05
Τελευταία ενημέρωση: 18/02/2022 • 8:01
Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Αταλάντα στην Ιταλία για τους «32» του Europa League

Μπορεί να έχασε ο Ολυμπιακός από την Αταλάντα στην Ιταλία, στο πρώτο ματς της φάσης των «32» του Europa League με 2-1, ωστόσο ενόψει της ρεβάνς στο Καραϊσκάκη ελπίζει ακόμη σε πρόκριση!

Το 2-1 δεν είναι απαγορευτικό σκορ για να μπορεί να ελπίζει ο Ολυμπιακός στο γήπεδό του, από τη στιγμή που στο Μπέργκαμο κοίταξε στα μάτια την Αταλάντα και στο πρώτο ημίχρονο έδειξε ότι μπορούσε να πάρει κάτι καλό στην Ιταλία.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά καλός στο τακτικό κομμάτι και προσπάθησε να «χτυπήσει» την Αταλάντα στην αντεπίθεση. Σε μία απ’ αυτές στο 16′ ο Μασούρας έδωσε στον Τικίνιο, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

Στη συνέχεια η Αταλάντα προσπάθησε να αντιδράσει και οι Πειραιώτες έδειχναν να έχουν θέματα στις στημένες μπάλες των Ιταλών, καθώς έχαναν αρκετές μονομαχίες.

Αυτό κιόλας τους κόστισε, αφού στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκαν δύο γκολ σε λίγα λεπτά και έγινε η ανατροπή.

Στο 61′ ήρθε άλλη μία χαμένη μονομαχία σε στημένη φάση. Κόρνερ από τον Μαλινόφσκι, κεφαλιά από τον Τζιμσίτι και η μπάλα στα δίχτυα του Βατσλίκ για το 1-1… Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ανατροπή για την Αταλάντα. Μία ακόμη στημένη φάση χαμένη για τον Ολυμπιακό. Ο Σισέ έδιωξε αρχικά το κόρνερ των Ιταλών, η μπάλα πήγε στον Αγκιμπού ο οποίος επανέφερε καταλάθος την μπάλα στην περιοχή του Ολυμπιακού και ο Τζιμσίτι με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βατσλίκ για το 2-1 της αναμέτρησης.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-1

Αταλάντα (Τζ. Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Μέλε (87′ Χάτεμπερ), Ντε Ρουν (72′ Φρόιλερ), Πεσίνα (46′ Μπογκά), Πετσέλα, Μαλινόφσκι (65′ Μιχάιλα), Πάσαλιτς, Μουριέλ (46′ Κοπμάινερς).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (85′ Μπουχαλάκης), Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας (64′ Μ. Καμαρά), Ονιεκουρού (85′ Ρόνι Λόπες), Τικίνιο (72′ Ελ Αραμπί).