03:29
13/05/2024

03:29
13/05/2024

Europa League: Κατέκτησε τον τίτλο στα πέναλτι η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, 5-4 την Ρέιντζερς σε τελικό θρίλερ (βίντεο)

Φάση από το Europa League / Φωτογραφία: UEFA

Ο συντάκτης του The Standard, Ανδρέας Πατίτσας
19.05.2022
00:55
Τελευταία ενημέρωση: 19/05/2022 • 12:06
Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατέκτησε το Europa League

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατέκτησε το φετινό Europa League καθώς μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, επικράτησε με 5-4 στα πέναλτι της Ρέιντζερς.

Το ματς

Η Άιντραχτ μπήκε πιο δυνατά στον τελικό, δημιουργώντας 10 τελικές φάσεις στο πρώτο ημίωρο αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με την Ρέιντζερς του Τζιοβάνι Φαν Μπρόκχορστ να κρατάει το μηδέν. Οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες χωρίς σκορ στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρέιντζερς ευτύχησε να προηγηθεί στο 57ο λεπτό όταν ο Αρίμπο εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος της άμυνας των Γερμανών, βρέθηκε απέναντι στον Τραπ και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1, με τους Σκωτσέζους στις κερκίδες του «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» να παραληρούν.

Η Άιντραχτ δεν το έβαλε κάτω και στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπορέ να ευστοχεί από κοντινή απόσταση και να κάνει το 1-1 για την ομάδα της Φρανκφούρτης.

Από εκεί και πέρα δεν δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες με τις δυο ομάδες να μη θέλουν να ρισκάρουν και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Δεν άλλαξε κάτι στην παράταση, κρίθηκε στα πέναλτι

Στο έξτρα μισάωρο δεν άλλαξε κάτι αν και η Ρέιντζερς στο τελευταίο δεκάλεπτο της παράτασης δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει δεύτερο γκολ, με τον Κέβιν Τραπ να κατεβάζει τα ρολά όποτε χρειάστηκε.

Ο τελικός οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με τις δυο ομάδες να είναι εύστοχες στις πρώτες εκτελέσεις, μέχρι που ήρθε η σειρά του Άαρον Ράμσεϊ, του οποίου την εκτέλεση απέκρουσε ο Τραπ. Ο σκόρερ του 1-1, Μπορέ, ανέλαβε το τελευταίο πέναλτι για την Άιντραχτ, ευστόχησε και έδωσε τον τίτλο στην ομάδα της Φρανκφούρτης.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ρέιντζερς 1-1 (5-4)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Εντικά (101′ Λεντς), Τούτα (57′ Χασέμπε), Τουρέ, Κνάουφ, Ρόντε (89′ Γιάκιτς), Σο (106′ Χρούστιτς), Κόστιτς, Καμάντα, Λίντστρεμ (71′ Χάουγκε), Μπορέ

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέρ, Μπάσι, Γκόλντσον, Μπάρισιτς (117′ Ρούφι), Λούντσραμ, Καμάρα (91′ Άρφιλντ), Τζακ (74′ Ντέιβις), Κεντ, Ράιτ (74′ Σακάλα, 118′ Ράμσεϊ), Αγιοντέλε Αρίμπο (101′ Σαντς)