Europa League: Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Ρέιντζερς στον τελικό της Σεβίλλης

05.05.2022
23:56
Τελευταία ενημέρωση: 06/05/2022 • 9:39
Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Ρέιντζερς προκρίθηκαν στον τελικό του Europa League

Ολοκληρώθηκαν οι δεύτεροι ημιτελικοί του Europa League με Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και Ρέιντζερς να κλείνουν ραντεβού για τον μεγάλο τελικό, στις 18 Μαΐου στην Σεβίλλη.

Στη Γερμανία η Άιντραχτ Φρανκφούρτης διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στην Γουέστ Χαμ, νικώντας την με 1-0 και έκλεισε θέση στον τελικό όπου θα βρει απέναντί της την Ρέιντζερς η οποία ανέτρεψε το 1-0 του πρώτου αγώνα, κέρδισε με 3-1 την Λειψία και πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό της Ισπανίας.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Γουέστ Χαμ 1-0

Στην Γερμανία, η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 17ο λεπτό με την αποβολή του Κρέσγουελ και με γκολ του Μπορέ στο 26ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τους Γερμανούς να διατηρούν το προβάδισμα και να παίρνουν την μεγάλη πρόκριση.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Τούτα, Χιντερέγκερ, Εντικά, Κνάουφ, Σόου, Ρόντε, Κόστιτς, Χάουγκε, Μπορέ και Καμάντα

Γουέστ Χαμ: Αρεολά, Τσούφαλ, Ντόσον, Ζουμά, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Φορνάλς, Μπόουεν, Αντόνιο και Λανζίνι.

Ρέιντζερς-Λειψία 3-1

Στην Σκωτία, η Ρέιντζερς ήταν πιο αποφασισμένη από την Λειψία κάτι που φάνηκε από τα γκολ των Ταβερνιέ και Καμαρά με τα οποία προηγήθηκε με 2-0 στο 25ο λεπτό. Η Λειψία προσπάθησε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της πρόκρισης με γκολ του Ενκουνκού στο 71ο λεπτό αλλά το γκολ του Λούντστραμ στο 81ο λεπτό έκανε το 3-1 και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα της Γλασκώβης.

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέ, Γκόλντσον, Μπάσεϊ, Μπάρισιτς, Τζακ, Λούντστραμ, Καμαρά, Ράιτ, Αρίμπο και Κεντ.

Λειψία: Γκουλάκσι, Γκβάρντιολ, Ορμπαν, Κλόστερμαν, Ανχελίνιο, Χένριχς, Λάιμερ, Κάμπλ, Ολμο, Ενκουνκού και Πόουλσεν.