01:44
19/05/2024

01:44
19/05/2024

Euroleague: Το πάλεψε ο Παναθηναϊκός, αλλά έχασε (75-76) στο ΟΑΚΑ από την Αρμάνι

Φάση από τον αγώνα Παναθηναϊκός - Αρμάνι Μιλάνο / Φωτογραφία: Eurokinisi

04.03.2022
23:09
Τελευταία ενημέρωση: 04/03/2022 • 23:21
Παρά την καλή προσπάθεια που έκανε ο Παναθηναϊκός, δεν μπόρεσε να πάρει κάτι καλό απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο για τη Euroleague

Προσπάθησε μέχρι το τέλος ο Παναθηναϊκός να πάρει κάτι καλό απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο για τη Euroleague, όμως στο τέλος γνώρισε την ήττα με 75-76 μέσα στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν σαφώς καλύτεροι απ’ ότι στο παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις πριν λίγα 24ωρα και πάλεψαν κόντρα στην τρίτη ομάδα της βαθμολογίας της διοργάνωσης. Μάλιστα μπόρεσαν να γυρίσουν ένα ματς το οποίο έδειχνε χαμένο για τον Παναθηναϊκό, αλλά ηττήθηκαν με μία βολή του Κάιλ Χάινς στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα του αγώνα!

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» με το… καλημέρα μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, τροφοδοτώντας Παπαγιάννη και Γουάιτ, τη στιγμή που η άμυνα του ήταν αποτελεσματική και κρατώντας στο μηδέν τους Ιταλούς σήκωσε γρήγορα κεφάλι στο σκορ (7-0 στο 3΄). Η Αρμάνι προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά με τους Νέντοβιτς και Κασελάκη να δίνουν λύσεις από τα 6.75, οι «πράσινοι» παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας (17-9 στο 8΄). Ωστόσο, τα διαδοχικά λάθη δεν τους επέτρεψαν να κρατήσουν τη διαφορά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (19-14).

Με τον Νέντοβιτς να τα… έχει με την αστοχία του από την περιφέρεια στο δεύτερο δεκάλεπτο και τον Ντιλέινι να εκτελεί από τα 6.75, η Αρμάνι πήρε απειλητική θέση, ενώ κερδίζοντας τη μάχη των ριμπαόυντ και αξιοποιώντας τους αιφνιδιασμούς της, απόρροια των κακών επιθετικών επιλογών του Παναθηναϊκού, πέτυχε όχι μόνο την ισοφάριση στο 18΄ (33-33), αλλά βρέθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μπροστά στο σκορ (36-40). Κομβική στην αντεπίθεση των Ιταλών η είσοδος του Ρίτσι, ο οποίος σηκώθηκε από τον πάγκο και σε επτά λεπτά συμμετοχής στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε 8 πόντους.

Με την Αρμάνι να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75 και να «εξουδετερώνει» με την άμυνα της τον Νέντοβιτς στην περιφέρεια, οι Ιταλοί επέβαλαν το ρυθμό τους, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε πρόβλημα στη δημιουργία και έψαχνε το εαυτό του σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα, μάλιστα, εκτόξευσε τη διαφορά στο 27΄ για πρώτη φορά στο +11 (49-60), χωρίς να αγχωθεί μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (51-63).

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την αντίδραση που αναζητούσε από τα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, αποδίδοντας τα μέγιστα στην άμυνα, αλλά κυρίως βρίσκοντας τα μακρινά σουτ του Νέντοβιτς που είχε στερηθεί για 30 λεπτα (στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε 1/8 τρίποντα). Με τον Σέρβο, μάλιστα, να ευστοχεί σε δύο σερί τρίποντα στο τελευταίο τρίλεπτο, οι «πράσινοι» έφτασαν μία ανάσα από την ισοφάριση, η οποία ήρθε στα 70΄΄ για τη λήξη από τα χέρια του Νέντοβιτς, μετά από κλέψιμο και καλάθι (75-75). Ωστόσο, το δεύτερο διαδοχικό λάθος του Παπαγιάννη, ο οποίος υπέπεσε σε φάουλ στον Χάινς στα 2΄΄ για τη λήξη, μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Αμερικανού στο άστοχο τρίποντο του Ροντρίγκεθ, έστειλε την Αρμάνι στη γραμμή των βολών και ο έμπειρος σέντερ των Ιταλών με 1/2 διαμόρφωσε το τελικό 75-76.

• Να σημειωθεί πως πριν το πρώτο τζάμπολ, ο τζένεραλ μάνατζερ της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Φραγκίσκος Αλβέρτης, καλωσόρισε στο ΟΑΚΑ τον Μπεν Μπεντίλ και βράβευσε τον Ντίνο Μήτογλου για την προσφορά του στο «τριφύλλι».

Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο 75-76

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-40, 51-63, 75-76.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 9 (1/6 σουτ, 7/8 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης (0/2 τρίποντα), Καββαδάς 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές), Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 11 (2), Νέντοβιτς 19 (4/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 2, Σαντ Ρος 9.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκραντ 3 (1), Ροντρίγκεθ 9 (1/6 τρίποντα, 9 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι 10 (2), Χολ 8 (0/3 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντιλέινι 15 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 2 (1/5 δίποντα), Ντάνιελς 8 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Χάινς 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπέντιλ.