Euroleague: Ψυχωμένος Ολυμπιακός κέρδισε (75-73) τη Μονακό στο ΣΕΦ

Φάση από το Ολυμπιακός-Μονακό / Φωτογραφία: EUROKINISSI

04.01.2024
23:20
Τελευταία ενημέρωση: 05/01/2024 • 7:13
Μεγάλη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι μεταξύ δυο πολύ καλών ομάδων, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 75-73 τη Μονακό στο ΣΕΦ για τη Euroleague.

Η τρίποντη «βόμβα» του Σακίλ ΜακΚίσικ (13π.) 22 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, έδωσε «αέρα» τριών πόντων κι εντέλει χάρισε μία τεράστιας αξίας και σημασίας νίκης στον Ολυμπιακό, με 75-73 απέναντι στη Μονακό στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» υπερασπίστηκαν την έδρα τους κι έκλεισαν με «2Χ2» τη «διαβολοβδομάδα», βελτιώνοντας ρεκόρ τους σε 11-8, την ώρα που οι Μονεγάσκοι γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα και είδαν το δικό τους ρεκόρ να υποχωρεί σε 10-9.

Ο Αϊζάια Κάαναν με 16 πόντους (οι 12 στο δεύτερο ημίχρονο) ήταν εκείνος που σήμανε την «αντεπίθεση» του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ κομβική ήταν η παρουσία και του Άλεκ Πίτερς με 14π. (3/3τρίπ.).

Το ματς

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στην αρχή, με τους «ερυθρόλευκους» να είχαν ένα μικρό προβάδισμα (8-6) στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Εκεί, η Μονακό έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο με τον Ντιάλο, ο οποίος την έσπρωξε σε σερί 7-0 (8-13), μέχρι το 6’. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με Παπανικολάου και Πίτερς μειώνοντας στο καλάθι (13-15), αλλά η άστοχη επιμονή από την περιφέρεια και το μίνι-ξέσπασμα του Μπράουν έστειλαν τους φιλοξενούμενους στο +8 (13-21), στο 8’. Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σερί 4-0 (17-21).

Με μπροστάρη τον ΜακΚίσικ και τα καλάθια του στο ανοικτό γήπεδο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (24-24), στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Ο Οκόμπο έδωσε προσωρινά το προβάδισμα (24-26) στη Μονακό, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν για το δικό τους προσπέρασμα (28-26), στο 15’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με τα επιθετικά ριμπάουντ και με σερί 7-0 (28-33), στο 17’. Οι Πειραιώτες επέστρεψαν με Λαρεντζάκη και Πίτερς μειώνοντας στον πόντο (34-35), με τον Τζέιμς να κάνει 1/2 βολές στο τέλος και να διαμορφώνει το 34-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τους Γουόκαπ και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά (39-38) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τη Μονακό να αντιδρά και το τρίποντο του Πίτερς να ισοφαρίζει (42-42), στο 23’. Στη συνέχεια, ο Μπράουν έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +5 (42-47). Οι «ερυθρόλευκοι» έβρισκαν σκορ στην επίθεση, αλλά ο Μοτιεγιούνας ήταν… άλυτο προβάδισμα και έτσι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +6 (48-54), στο 27’. Στα τελευταία λεπτά, ο Κάναν έπαιζε σχεδόν… μόνος του για τους Πειραιώτες και έτσι εκείνοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -2 (56-58).

Με κακές επιλογές στην επίθεση ξεκίνησαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Μονακό να κάνει 4-0 με τον Ζαϊτέ για το +6 (56-62), στα πρώτα δύο λεπτά. Ο Ολυμπιακός απάντησε με απανωτά τρίποντα του Πίτερς για την ισοφάριση (62-62), στο 33’. Ακολούθησαν καλάθια εκατέρωθεν, με τους φιλοξενούμενους να ήταν συνεχώς μπροστά (64-66), με το τρίποντο του Κάναν να δίνει το προβάδισμα (67-66), στο 36’. Ακόμη ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό έδωσε την ευκαιρία στον Οκόμπο να σημειώσει τρίποντο (67-69), με τον Φαλ να ισοφαρίζει (69-69), στο 38’. Έπειτα από διαδοχικές άστοχες επιθέσεις, ένα μεγάλο τρίποντο του ΜακΚίσικ έκανε το 72-69, στα 22,8’’ για τη λήξη. Στα 15,7’’ ο Οκόμπο έκανε 1/2 από τη γραμμή, με τον Κάναν να κάνει 2/2 και με τρίποντο του Τζέιμς, το σκορ να γίνεται 74-73. Στα 3,5’’ ο Πίτερς έκανε 1/2 βολές, αλλά ο Τζέιμς δεν βρήκε στόχο από το κέντρο και ο Ολυμπιακός νίκησε 75-73!

Ολυμπιακός-Μονακό 75-73