Euroleague: Ο Ολυμπιακός έχασε (90-84) από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισράηλ

22.11.2022
23:20
Τελευταία ενημέρωση: 23/11/2022 • 11:21
Ηττήθηκε ο Ολυμπιακός

Με κακή εμφάνιση ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 90-84 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ για την Euroleague.

Οι Ισραηλινοί που μετρούσαν τρεις διαδοχικές ήττες, επικράτησαν με 90-84, αν και είχαν βρεθεί ακόμη και στο -11 (50-61 στην 3η περίοδο) και πλέον ανέβηκαν στο 5-4, έχοντας 5-1 στη Μενόρα Μιβτατσίμ Αρένα και 0-3 εκτός έδρας.

Με τον Τζάρελ Μάρτιν «κρυφό χαρτί» στην 4η περίοδο, η ομάδα του Όντεντ Κάτας απάντησε με επιμέρους σκορ 27-15 στο τελευταίο δεκάλεπτο, την ώρα που ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με μεγάλα τρίποντο κρατούσε «ζωντανό» τον Ολυμπιακό, παρά την υπεροχή των γηπεδούχων.

Ο Λαρεντζάκης τέλειωσε το ματς με 21 πόντους (5/9 τρίποντα), ο Σάσα Βεζένκοφ σημείωσε double double (17π., 10ρ.), 15 πόντους και 5 ασίστ ήταν η προσφορά του Σλούκα, 13 πόντους (3/5 τρίποντα) είχε ο Παπανικολάου, ενώ 9 ασίστ και 4 κλεψίματα ήταν η συγκομιδή του Ουόκαπ.

Κι… όμως ο Ολυμπιακός ηττήθηκε, αφού δέχτηκε 22 πόντους από τον πρώην «ερυθρόλευκο» Ουέιντ Μπάλντγουιν (4/7 τρίποντα), 16 από τον Λορένζο Μπράουν, 13 από τον Τζάρελ Μάρτιν και 11 από τον Τζον Ντιμπαρτολομέο.