16/04/2024

19:57
16/04/2024

Euroleague: Κακός και στο Ισραήλ, ηττήθηκε ο Ολυμπιακός (84-69)

Φάση από το ματς της 22ης αγωνιστικής της Euroleague Μακάμπι - Ολυμπιακός / Φωτογραφία: Eurokinisi

20.01.2022
23:23
Τελευταία ενημέρωση: 20/01/2022 • 23:24

Μετά από την Κωνσταντινούπολη ο Ολυμπιακός ηττήθηκε και στο Ισραήλ από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, στη συνέχεια της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 84-69, χωρίς να φτάνουν σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, με την τρίτη περίοδο να είναι καταστροφική για αυτούς αφού έμειναν αρκετά πίσω στο σκορ.

Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Ισραήλ πήρε το προβάδισμα και στο πρώτο δεκάλεπτο η Μακάμπι ήταν μπροστά με 19-16. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στην επίθεση, αλλά συνέχισε στον ίδιο κακό ρυθμό στην άμυνά του.

Euroleague: «Έσβησε» στο δεύτερο ημίχρονο

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν κακός και στις δύο πλευρές του γηπέδου, δίνοντας το δικαίωμα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ να πάρει διψήφια διαφορά στο ματς, με την περίοδο να τελειώνει στο 66-56.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ακόμη χειρότερο για τον Ολυμπιακό και χαρακτηριστικό είναι πως μέχρι τα πρώτα έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου, είχε σημειώσει μόλις 3 πόντους! Με αποτέλεσμα να τελειώσει ο αγώνας στο 84-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 14 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καλέιρο 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 4, Τέιλορ, Ρέινολντς 8 (5 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 3 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κοέν, Νάναλι 11 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζίζιτς 23 (10/12 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 12 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 7 (1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν (0/2 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 6 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (1).