22:04
05/05/2024

22:04
05/05/2024

Euroleague: Ισοπεδωτικός Παναθηναϊκός, με διαστημικό Σλούκα τσάκισε (95-79) την Μακάμπι στο καυτό ΟΑΚΑ και ισοφάρισε σε 1-1!

Ο Κώστας Σλούκας στο Παναθηναϊκός-Μακάμπι / Φωτογραφία: EUROKINISSI

25.04.2024
23:10
Τελευταία ενημέρωση: 26/04/2024 • 8:01
Ισοφάρισε τη σειρά ο Παναθηναϊκός

Με τον Κώστα Σλούκα να κάνει μαγικό ματς, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 95-79 την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά στη Euroleague.

Για περίπου 15 λεπτά, ο Παναθηναϊκός AKTOR έβγαλε στο παρκέ τα ίδια προβλήματα με αυτά του πρώτου αγώνα, με τη Μακάμπι να κρατάει άνετα τα ηνία. Από το 15’ και μετά, με μπροστάρηδες τον Κώστα Σλούκα στην επίθεση και τον Ιωάννη Παπαπέτρου στην άμυνα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 19-3 που μετέτρεψε το 32-36 σε σε 51-39, θέτοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Ακόμη και όταν η Μακάμπι επέστρεψε και μείωσε στους 3 στο τέταρτο δεκάλεπτο (71-68), οι δυο τους ήταν εκεί και έθεσαν ξανά υπό τον απόλυτο έλεγχο των γηπεδούχων την αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να μετατρέπει το ματς σε πάρτι στο φινάλε.

Πέρα από τους 29 πόντους του Σλούκα, που αποθεώθηκε, ο Παπαπέτρου έκανε το καλύτερό του ματς φέτος με 15 πόντους, 4/7 τρίποντα και τρομερή δουλειά στην άμυνα, ακούγοντας ρυθμικά το όνομά του από την κερκίδα, ενώ 14 πόντους είχε ο Ντίνος Μήτογλου, 11 ο Ματίας Λεσόρ και 10 ο Κέντρικ Ναν. Από πλευράς Μακάμπι, 18 πόντους είχε ο Λορέντζο Μπράουν, και από 12 οι Αντόνιους Κλίβελαντ και Τζέικ Κοέν.

Επόμενο ματς στο Βελιγράδι την επόμενη Τρίτη (30/04, 20:00), ενώ το δεύτερο εκτός έδρας παιχνίδι των «πρασίνων» θα λάβει χώρα την επόμενη Πέμπτη (02/05) στις 21:45.