Euroleague: Η Ζαλγκίρις «πλήγωσε» τον Παναθηναϊκό (80-68) στο Κάουνας

21:46
Τελευταία ενημέρωση: 03/02/2024 • 9:25
Ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός στη Λιθουανία

Ένας αγνώριστος και επιρρεπής σε λάθη (15) Παναθηναϊκός, δεν κατάφερε να βγάλει το ανταγωνιστικό πρόσωπό του στο Κάουνας, απέναντι σε μία Ζαλγκίρις που προερχόταν από την εκκωφαντική εμφάνιση επί της Φενερμπαχτσέ και έκλεισε αλώβητη τη «διαβολοβδομάδα».

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 80-68, για την 25η αγωνιστική της Euroleague και με ρεκόρ 15-10 έχασαν την ευκαιρία να συνεχίσουν την πίεση στην Μπαρτσελόνα για τη δεύτερη θέση.

Στον αντίποδα, η Ζαλγκίρις ανέβηκε στο 10-15 και συνεχίζει τον αγώνα της για να προλάβει τα Play-In.

Ο αγώνας

Η Ζάλγκιρις μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 2-0 με λέι απ του Γκεντράιτις, ενώ ο Έβανς με τρίποντο διαμόρφωσε το 5-2. Ο Γκριγκόνις πέτυχε το πρώτο μακρινό σουτ των φιλοξενούμενων για το 5-5, ενώ ο Ναν ακολούθησε με δικό του για το 5-8. Ο Αμερικανός γκαρντ μπήκε καλά και υπέγραψε το 7-10 με λέι απ, ενώ ο Μπιρούτις μείωσε σε 9-10 με τον ίδιο τρόπο.

Ο Μάνεκ ευστόχησε από την κορυφή, ενώ ο Μπιρούτις έβαλε χουκ για το 14-10 των γηπεδούχων. Ο Ναν ήταν «καυτός» και μείωσε σε 14-13 με νέο μακρινό σουτ, όμως ο Μπιρούτις αποτελούσε σημαντικό πρόβλημα και πέτυχε συνεχόμενους πόντους για το 18-13.

Ο Ναν έπαιζε… μόνος του και βρήκε ξανά στόχο από τα 6,75μ., ενώ λίγο αργότερα έκανε το ίδιο και ο Γκριγκόνις, ρίχνοντας τη διαφορά στον πόντο (20-19). Ο Σμιτς απάντησε με δύσκολο γκολ φάουλ για το 25-21, όμως ο Παναθηναϊκός AKTOR έκλεισε με επιμέρους σκορ 4-0 το πρώτο δεκάλεπτο, για το 25-25 δια χειρός Ναν και Γκριγκόνις.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι πράσινοι πέρασαν μπροστά με δύο βολές του Λεσόρ, ενώ ο Γάλλος σκόραρε ξανά με δύσκολο τρόπο για το 27-29. Ο Λεσόρ μπήκε πολύ δυνατά στην περίοδο, και κάρφωσε εντυπωσιακά μπροστά στον Μπιρούτις, ενώ στη συνέχεια έβαλε μία βολή για το 27-33. Ο Έβανς μείωσε προσωρινά με τρίποντο, όμως ο τρομερός Λεσόρ νίκησε τον Σμιτς για το 30-35.

Ο Μάνεκ έβαλε πολύ τυχερό μακρινό σουτ ρίχνοντας τη διαφορά στο καλάθι (33-35), πριν ο Έβανς ισοφαρίσει με βολές σε 35-35. Ο Γκραντ και ο Ουλάνοβας αντάλλαξαν καλάθια από κοντά για το 37-37, ενώ ο Σάμνερ έβαλε τους πρώτους του πόντους από την κορυφή για το λιθουανικό προβάδισμα 40-37. Ο Έβανς σκόραρε με δύσκολο φλόουτερ για το 42-38, ενώ ο Ουλάνοβας διαμόρφωσε το 44-38 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, μετά από λάθος του Ναν.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Ζάλγκιρις μπήκε πολύ δυνατά με συνεχόμενους πόντους του Έβανς για το 49-41. Ο Γκραντ κράτησε τον Παναθηναϊκό AKTOR κοντά με δικό του τρίποντο για το 49-44, ενώ ο Λεσόρ κάρφωσε στο καλάθι των γηπεδούχων για το 49-46. Ο Ναν ευστόχησε από μέση απόσταση και έριξε τη διαφορά στον πόντο (49-48), όμως ο Γκεντράιτις είχε απάντηση με τρίποντο για το 52-48. Ο Λιθουανός και ο Ναν αντάλλαξαν δίποντα για το 54-50, πριν ο Λεσόρ μειώσει σε 54-52 από κοντά.

Ο «καυτός» Έβανς συνέχισε τον… χορό τρίποντων πάνω σε άμυνα για το 57-52, ενώ ο Σμιτς μετά από ώρα κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 59-52. Ο Ναν έδωσε κομβική λύση με τρίποντο και φάουλ για το 59-56, όμως ο Σμιτς απάντησε με γκολ φάουλ και ο Χέιζ διαμόρφωσε το 64-56 της τρίτης περιόδου από το ύψος της βολής.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χουάντσο με δύο βολές μείωσε σε 64-58, ενώ ο Μπιρούτις απάντησε από κοντά και ο Ουλάνοβας υπέγραψε το 68-58. Ο Ναν έκανε εύκολο λάθος και ο Έβανς το εκμεταλλεύτηκε διαμορφώνοντας το πρώτο +12 του ματς (70-58). Με βολές από Γκριγκόνις και Γκραντ, οι πράσινοι πλησίασαν στο 72-62, ενώ ο Ναν μείωσε με πέντε σερί προσωπικούς πόντους σε 74-67.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δυνατότητα να μειώσουν κι άλλο, όμως ο Χουάντσο αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια ο Ναν έκανε 5 δευτερόλεπτα. Ο Ουλάνοβας έβαλε μεγάλο καλάθι για το 76-67, ενώ ο Λεσόρ έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση και ο Λιθουανός τέλειωσε το ματς με νέο καλάθι για το 78-67.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68