02:00
26/04/2024

02:00
26/04/2024

Euroleague: «Έσπασε» την κατάρα ο Ολυμπιακός, πέρασε μέσα από την Μπασκόνια (62-72)

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στο ματς του Ολυμπιακού με την Μπασκόνια για τη Euroleague / Φωτογραφία: Eurokinisi

04.02.2022
23:50
Τελευταία ενημέρωση: 04/02/2022 • 23:56
Κατάφερε ο Ολυμπιακός να επιστρέψει στις νίκες στη Euroleague, επικρατώντας της Μπασκόνια στη Βασκονία

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες που είχε ο Ολυμπιακός στη Euroleague από την αρχή του 2022, κατάφερε να νικήσει την Μπασκόνια με 62-72!

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εκτός έδρας και μπόρεσαν να «σπάσουν» την κατάρα που είχαν μέχρι πριν το ματς στο Μπιλμπάο, από Μακάμπι Τελ Αβίβ, Ερυθρό Αστέρα, Ρεάλ Μαδρίτης και Φενέρμπαχτσε.

Η ομάδα του Πειραιά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ και κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό».

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 13-18. Επίσης στο ημίχρονο κατάφεραν να φύγουν για τα αποδυτήρια με υπέρ τους σκορ και συγκεκριμένα με 29-32, αν και τα… χάλασαν κάπως στην επίθεσή τους.

Στην τρίτη περίοδο του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν καλός και βρήκε σουτ από τους Βεζένκοβ και Γουόκαπ, φτάνοντας έτσι στο 44-50 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, οι Βάσκοι αρχικά αντέδρασαν και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να γυρίσουν το σκορ και να πάρουν προβάδισμα με 3 πόντους (53-50).

Όμως με… μπροστάρηδες τους Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ ο Ολυμπιακός ανέτρεψε τη διαφορά και πήρε τη νίκη με το υπέρ του 62-72.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 62-72

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 29-32, 44-50, 62-72

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Λαμάρ Πίτερς, Ραϊέστε 2, Μπάλντουιν 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκρέιντζερ 5 (1), Φοντέκιο 4 (2/7 δίποντα), Ίνοκ 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Κοστέλο 4 (6 ριμπάουντ), Άλεκ Πίτερς 18 (6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 12 (4/6 τρίποντα), Κούρουτς 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σλούκας 8 (0/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν, Βεζένκοβ 15 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 12 (4/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 2.