04:53
14/05/2024

04:53
14/05/2024

Eurobasket 2022: Δια περιπάτου στον τελικό η Γαλλία – Διέλυσε με 95-54 την Πολωνία (βίντεο)

Φάση από το Πολωνία-Γαλλία / Φωτογραφία: FIBA

16.09.2022
19:59
Τελευταία ενημέρωση: 17/09/2022 • 0:07
Η Γαλλία πρώτη φιναλίστ του Eurobasket 2022

Στον τελικό του Eurobasket 2022 προκρίθηκε η Γαλλία, η οποία συνέτριψε με 95-54 την Πολωνία στον α’ ημιτελικό της διοργάνωσης.

Οι «τρικολόρ» μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο για να μην κινδυνεύσουν, σκεπτόμενοι και το πάθημα της Σλοβενίας. Για αυτό και… έπνιξαν από την αρχή τους Πολωνούς σε άμυνα και επίθεση.

Η ομάδα του Μίλισιτς που με τους Σλοβένους είχε 29 πόντους στην πρώτη περίοδο την Τετάρτη, σήμερα είχε σημειώσει 18 στο ημίχρονο, επίδοση που αποτελούσε τη χειρότερη στο θεσμό, από το 1946 και την Τσεχοσλαβία που είχε σημειώσει 12 κόντρα στην Ουγγαρία.

Σταδιακά, η Γαλλία παίρνοντας ρυθμό από την άμυνα “λυνόταν” και στην επίθεση, όπου έφτασε στο τέταρτο δεκάλεπτο να έχει και πάνω από 50% στο τρίποντο, ενώ τα… διπλά σκορ στον πίνακα ήταν αρκετά στη διάρκεια της αναμέτρησης, με το τελικό 95-54 να είναι απόλυτα δίκαιο.

Για τη νικήτρια ξεχώρισαν οι Γιαμπουσέλε (22π., 4ρ.), Φουρνιέ (10π., 4ρ., 4α.), ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία των Ερτέλ (6α.), Γκομπέρ, Πουαριέ, Φαλ (6π., 10ρ.) και Οκόμπο (10π.).

Από τους ηττημένους διασώθηκε ο Πονίτκα με 9 πόντους αλλά και ο Σλότερ που ξεκίνησε με 3/4 τρίποντα, αλλά στη συνέχεια έχασε την επαφή του με το σκοράρισμα. Η Γαλλία που κυριάρχησε σε ασίστ (14-32), ριμπάουντ (21-40), κλεψίματα (3-8) και μπλοκ (0-6), είχε εξαιρετικά ποσοστά εντός πεδιάς (66% δίποντο και 58% τρίποντο) και περιμένει πλέον τον νικητή του Ισπανία-Γερμανία για το μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.