11:55
06/05/2024

11:55
06/05/2024

Davis Cup: Ο Τσιτσιπάς έκανε πάρτι στο ΟΑΚΑ και «καθάρισε» με 2-0 σετ τον Γκιγιέν

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε ματς στο ΟΑΚΑ / Φωτογραφία: Eurokinissi

04.02.2023
13:00
Τελευταία ενημέρωση: 04/02/2023 • 19:29
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε με 2-0 σετ τον Αλβάρο Γκιγιέν στο ΟΑΚΑ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε πάρτι στο ΟΑΚΑ, το οποίο γέμισε με 14.000 θεατές και επικράτησε με 7-5, 6-2 του Αλβάρο Γκιγιέν σε ματς για το Davis Cup.

Σημειώνεται, ότι τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στην μνήμη των δύο πιλότων της πολεμικής μας αεροπορίας, οι οποίοι έχασαν πρόσφατα την ζωή τους, μετά τη συντριβή του μαχητικού αεροσκάφους στην θαλάσσια περιοχή, ανοικτά της Ανδραβίδας.

Το ματς

Οι αγώνες διεξάγονται στο κλειστό «Νίκος Γκάλης» του ΟΑΚΑ και ο «Tsitsifast», με το «καλημέρα», έκανε break και προηγήθηκε 2-0.

Όμως στην συνέχεια του αγώνα, ο πρωταθλητής του Ισημερινού, διατήρησε το σερβίς του, μειώνοντας σε 2-1 και με break ισοφάρισε σε 2-2, για να αποκτήσει -για πρώτη φορά στο ματς- προβάδισμα με 3-2.

Παρά την αντίδραση του Τσιτσιπά, ο οποίος φάνηκε να έχει πρόβλημα με τις διαστάσεις του γηπέδου (σ.σ. καθώς αρκετές φορές έχασε πόντους οριακά), ο Γκιγιέν, κατάφερε να διατηρήσει το σερβίς του και να προηγηθεί με 5-4. Γνωρίζοντας ότι πλέον, δεν υπήρχαν περιθώρια λάθους, ο 24χρονος Ελληνας πρωταθλητής, ισοφάρισε σε 5-5 και με νέο break, προηγήθηκε 6-5 για να κλείσει το πρώτο σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης, μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς και την νίκη. Αφού έκανε break στο σερβίς του Γκιγιέν, προηγήθηκε 2-0 και έβαλε τις «βάσεις» της επικράτησης, με νέο break.

Μετά την υπερπροσπάθεια στο πρώτο σετ, ο τενίστας από τον Ισημερινό, δεν είχε τα ψυχικά και αγωνιστικά «αποθέματα» για να αντισταθεί στον Ελληνα τενίστα. Απαλλαγμένος από το άγχος, ο Τσιτσιπάς, πρόσφερε κατά διαστήματα εντυπωσιακό θέαμα στους χιλιάδες φίλους του τένις και χωρίς να συναντήσει ουσιαστική αντίσταση, έφθασε εύκολα στο 6-2 και στην νίκη, δίνοντας προβάδισμα στην εθνική ομάδα με 1-0.