14:28
05/05/2024

14:28
05/05/2024

Conference League: Ο Ολυμπιακός έκανε το θαύμα – Τσάκισε στην παράταση (1-6) την Μακάμπι Τελ Αβίβ και προκρίθηκε στους «8»!

Ο Ολυμπιακός στους «8» του Conference League / Φωτογραφία: EUROKINISSI

15.03.2024
00:37
Τελευταία ενημέρωση: 15/03/2024 • 8:45
Αδιανόητη ανατροπή πέτυχε ο Ολυμπιακός

Μετά τον ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός έκανε τρομερή ανατροπή, διέσυρε στην παράταση την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 1-6 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Conference League!

Ο Ολυμπιακός ήταν από μέταλλο και ατσάλι σε μία κορυφαία ευρωπαϊκή βραδιά. Η ήττα με 4-1 στον πρώτο αγώνα έμοιαζε μη αναστρέψιμη, όμως οι ερυθρόλευκοι τα έδωσαν όλα και με θρυλική εμφάνιση βγαλμένη από όνειρο διέλυσαν με 6-1 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Conference League.

Το ματς

Το πρώτο μέρος ήταν τρελό για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, με τον Φορτούνη στο 36′ να διπλασιάζει τα τέρματα των ερυθρόλευκων στην αντεπίθεση. Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο 45+3′ έφερε την απόλυτη ισορροπία στο συνολικό σκορ, κάνοντας το 3-0.

Ο Ζαχάβι στο 57ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι έδωσε ξανά σκορ πρόκρισης στους Ισραηλινούς. Όμως, ο Ελ Κααμπί με ένα απίστευτο ψαλίδι στο 65′ έκανε το 4-1 για τον Ολυμπιακό, ισοφαρίζοντας ξανά το σκορ του πρώτου ματς. Στις καθυστερήσεις ο Γιόβετιτς είχε τεράστια ευκαιρία για το 5-1, όμως αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός πέταξε στα ουράνια και στην απευθείας πρόκριση στο 93′ με τον Γιόβετιτς έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη. Ο Ελ Αραμπί έβαλε την σφραγίδα του και στο 103′ “κλείδωσε” θριαμβευτικά το “εισιτήριο” για τα προημιτελικά.

Μακάμπι-Ολυμπιακός 1-6

ΜΑΚΑΜΠΙ: Μισπάτι, Σαχάρ, Ναχμίας, Σάμποριτ, Ρεβίβο, Πέρετζ, φαν Όβερεεμ, Κανιτσόβσκι, Ντάβιντα, Μίλσον, Ζαχάβι.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Όρτα, Φορτούνης, Ποντένσε, Ελ Κααμπί.