Χρυσό μετάλλιο στην ελεύθερη πάλη για τον Κουρουγκλίεβ

Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ στον τελικό της ελεύθερης πάλης

19.04.2023
23:15
Τελευταία ενημέρωση: 20/04/2023 • 10:58
Ο αθλητής από τη Ρωσία, ο οποίος πήρε την ελληνική υπηκοότητα, Νταουρέν Κουρουγκλίεβ επικράτησε του Αμινέ

Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ χάρισε στην Ελλάδα το δεύτερο της μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης Ανδρών/Γυναικών, που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας.

Μετά το ασημένιο του Γιώργου Κουγιουμτσίδη, σειρά πήρε το χρυσό του Κουρουγκλίεβ, ο οποίος στον σημερινό (19/4) τελικό των 86κ. ελευθέρας πάλης επικράτησε με 3-1 του Μάιλς Ναζέμ Αμινέ από το Σαν Μαρίνο.

Ο αθλητής από τη Ρωσία, ο οποίος πήρε την ελληνική υπηκοότητα, πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις και έφτασε μέχρι το τέλος της διαδρομής χάνοντας μόλις έναν πόντο και αυτόν στον τελικό.

Συγκεκριμένα, μέχρι τα ημιτελικά επικράτησε κατά σειρά 11-0 του Ούγγρου Πάτρικ Πουεσπόεκι, 10-0 του Λετονού Άιβαρς Σαμουσόνοκς και 9-0 του Αζέρου Αμπουμπάκρ Αμπακάροφ και 5-0 του Μπακόεφ (Σλοβακία).

Στην 5η θέση ο Χοσόνοβ

Στον «μικρό» τελικό των 125 κιλών της ελευθέρας ο Αζαμάτ Χοσόνοβ αντιμετώπισε τον Ντάνιελ Λιγκέτι από την Ουγγαρία. Ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε να χάνει 5-0 στο μισό του τελικού και στη συνέχεια προσπάθησε να επιστρέψει, ωστόσο δεν τα κατάφερε και τελικά πλασαρίστηκε στην 5η θέση.

Εν τω μεταξύ, στα προημιτελικά σταμάτησε η πορεία της Αγόρω Παπαβασιλείου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στα προκριματικά των 76 κιλών νίκησε την Σέρβα Νάγκι με πτώση και προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου έχασε από την Ουκρανή Αναστασία Οσνιάτς.