08:58
03/05/2024

08:58
03/05/2024

Χάντμπολ: Τεράστια έκπληξη – Η Πυλαία νίκησε την ΑΕΚ (21-20) και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας

Φάση από τον τελικό Κυπέλλου Πυλαία - ΑΕΚ / Φωτογραφία: Eurokinisi

30.04.2022
22:12
Η Πυλαία έκανε την έκπληξη της χρονιάς στο χάντμπολ και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας, νικώντας την ΑΕΚ με 21-20

Τεράστια έκπληξη στην ιστορία του ελληνικού χάντμπολ πέτυχε ο ΑΕΣΧ Πυλαίας, νικώντας την ΑΕΚ στον τελικό με 21-20, κατακτώντας έτσι το κύπελλο Ελλάδας για την περίοδο 2021-22!

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, που πήγε στο φάιναλ-φορ της Κοζάνης ως το απόλυτο αουτσάιντερ, νίκησε μετά τον περσινό φιναλίστ ΠΑΟΚ και την κάτοχο του τροπαίου ΑΕΚ με 21-20 (ημίχρονο 12-9) στον τελικό και ολοκλήρωσε έναν πραγματικό άθλο.

Με αμιγώς ελληνική σύνθεση, πολλά νέα παιδιά και σαφώς λιγότερες εναλλακτικές λύσεις από την Ένωση, το συγκρότημα του Μπάμπη Ανανιάδη αγωνίστηκε με τρομερό πάθος στην άμυνα, όπου και πάλι δέσποζε ο τερματοφύλακας Μπαμπατζανίδης, επέβαλε αργό ρυθμό και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, αντέχοντας και στην τελική αντεπίθεση του «Δικεφάλου».