09:04
09/05/2024

09:04
09/05/2024

Χάντμπολ: Μπρέικ «με το καλημέρα» ο Ολυμπιακός – Νίκησε 29-26 την ΑΕΚ στην Χαλκίδα και έκανε το 1-0 στους τελικούς

Στιγμιότυπο από τον αγώνα της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό (EUROKINISSI)

06.05.2022
21:35
Τελευταία ενημέρωση: 07/05/2022 • 10:08
Ο Ολυμπιακός νίκησε στην παράταση την ΑΕΚ και έκανε το 1-0 στους τελικούς του χάντμπολ

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από την ΑΕΚ στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου τελικού στο πρωτάθλημα χάντμπολ, κέρδισε με 29-26 στην παράταση και έκανε το 1-0, σπάζοντας την έδρα της Ένωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι», από την αρχή του τελικού, πήραν κεφάλι στο σκορ, με τους -τυπικά- γηπεδούχους να κυνηγούν στο σκορ και να ισοφαρίζουν στο 8ο λεπτό σε 4-4. Βέβαια, μέσα σε ένα δίλεπτο ο Ολυμπιακός βρέθηκε ξανά στο +2 (4-6), φτάνοντας μάλιστα έως το +4 (7-11) εννέα λεπτά μετά το τέλος του πρώτου μισάωρου. Το πρώτο ημίωρο τελείωσε με την ομάδα του Ολυμπιακού να βρίσκεται μπροστά με δύο τέρματα και τον δείκτη του σκορ να δείχνει 10-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα αλλά η ΑΕΚ με ντεμαράζ στο τέλος ισοφάρισε σε 21-21 και οδήγησε το ματς στην παράταση. Όπως στα πρώτα δύο ημίωρα, έτσι και στην παράταση, ο Ολυμπιακός είχε ιδανικό ξεκίνημα. Οι Πειραιώτες πέτυχαν τρία τέρματα, διαμορφώνοντας το 21-24. Το +3 διατηρήθηκε και δευτερόλεπτα πριν το τέλος, το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 26-29, το οποίο ήταν και το τελικό.