16:45
19/05/2024

16:45
19/05/2024

Champions League: Τρομερή Ντόρτμουντ, κέρδισε και στη Γαλλία (0-1) την Παρί και προκρίθηκε στον τελικό του Γουέμπλεϊ!

Η Ντόρτμουντ κέρδισε την Παρί Σεν Ζερμέν / Φωτογραφία: ΑΠΕ

07.05.2024
23:52
Τελευταία ενημέρωση: 08/05/2024 • 11:57

Για τρίτη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από έντεκα χρόνια, η Ντόρτμουντ θα παίξει σε τελικό Champions League!

Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν εκτός έδρας χάρη σε γκολ του Χούμελς στο 50’ και με συνολικό σκορ 2-0 πέρασαν στον τελικό του Γουέμπλεϊ, όπου περιμένουν Ρεάλ Μαδρίτης ή Μπάγερν Μονάχου.

Ασύλληπτα άτυχη η ομάδα του Λουίς Ενρίκε, που είχε τέσσερα δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο…

Ο πολύπειρος κεντρικός αμυντικός Ματς Χούμελς έγραψε Ιστορία στην «Πόλη του Φωτός», όχι μόνο για το «χρυσό» γκολ που πέτυχε στο 50ό λεπτό με κοντινό σουτ μετά από σύγχυση στην άμυνα της Παρί, αλλά διότι έγινε ο τρίτος γηραιότερος σκόρερ στην ημιτελική φάση του Champions League σε ηλικία 35 ετών και 143 ημερών, πίσω από τους Ράιαν Γκιγκς (37 ετών και 148 ημερών) και Εντίν Τζέκο (37 ετών και 54 ημερών ενώ φορούσε την φανέλα της Ίντερ).

Ο Εντίν Τέρζιτς οδήγησε την ομάδα του στο δεύτερο της τελικό μετά τον χαμένο του 2013, τότε από την Μπάγερν Μονάχου και θα περιμένει τον δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα στην Ρεάλ Μαδρίτης και στην Μπάγερν (8/5, 22:00) για να μάθει τον αντίπαλο της ομάδας του στον καταληκτικό αγώνα που θα αναδείξει το νέο πρωταθλητή Ευρώπης το βράδυ της 1ης Ιουνίου στο «ναό του ποδοσφαίρου», το θρυλικό «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου.

Η Παρί του Λουίς Ενρίκε «πλήρωσε» την αστοχία, αναποτελεσματικότητα, γκίνια, όπως θέλει ας το πει κανείς, που είχε και στα δύο ματς. Έχασε σωρεία ευκαιριών, τόσο στο ματς του «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» πριν από έξι ημέρες, ενώ και σήμερα πριν δεχτεί το γκολ από τον Χούμελς, αλλά και μετά είχε 4 δοκάρια (στο 48′ με τον Ζαΐρ-Εμερί, στο 62΄ με τον Μέντες, στο 86΄ με τον Εμπαπέ και στο 88΄ με τον Βιτίνια)!