Champions League: Στα ημιτελικά η φοβερή Ντόρτμουντ, 4-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης!

16.04.2024
23:58
Τελευταία ενημέρωση: 17/04/2024 • 12:28
Όσα έγιναν απόψε στο Champions League

Η Ντόρτμουντ στέφθηκε η μεγάλη νικήτρια στην Γερμανία κόντρα στην Ατλέτικο με 4-2 και πανηγύρισε έξαλλα 11 χρόνια μετά πρόκριση ξανά σε ημιτελικά του Champions League.

Μια πραγματική διαφήμιση του ποδοσφαίρου, η ρεβάνς, που τα είχε όλα! Γκολάρες, τρεις ανατροπές και ένα εισιτήριο πρόκρισης που «παιζόταν» μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Το ματς

Το ματς έδειξε από νωρίς την τροπή που θα έπαιρνε. Η πρώτη απειλή ήρθε για την Ατλέτικο μόλις στο 5ο λεπτό, με ένα ωραίο σουτ του Μοράτα που κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κόμπελ. Η Ντόρτμουντ, απάντησε γρήγορα. Η πρώτη επικίνδυνη φάση για τους Βεστφαλούς ήρθε προς τα καρέ των Ισπανών, στο 16ο λεπτό με τον Μπραντ να είναι πρωταγωνιστής, εξαπολύοντας ένα φοβερό σουτ, αλλά αντίκρυσε τον Γιαν Όμπλακ να του λέει «όχι» με μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Την αρχή για το προβάδισμα πρόκρισης του ημιχρόνου ήρθε στο 34′, πάλι με τον Γερμανό που αυτή την φορά, κατάφερε να ευστοχήσει. Ο Χούμελς, πάσαρε «γλυκά» στον Μπραντ και εκείνος σούταρε εκπληκτικά προς στο αριστερό δοκάρι για το 1-0. Μόλις πέντε λεπτά μετά, η Ντόρτμουντ βρήκε δίχτυα ξανά για να πάρει το προβάδισμα πρόκρισης, στο 39ο λεπτό. Ο Μάντσεν, με ένα προσωπικό γκολ, μετά από ατομική προσπάθεια, νίκησε τον Όμπλακ για το 2-0 του ημιχρόνου και το «πάνω χέρι» στην πρόκριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο μπήκε αποφασισμένη για να γυρίσει το εις βάρος της σκορ. Οι «ροχιμπλάνκος» κατάφεραν και βρήκαν δίχτυα στα τέσσερα λεπτά του δεύτερου μέρους (49′). Το κόρνερ εκτελέστηκε και ο Χούμελς στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα έγινε άτυχος στέλνοντας την στα δίχτυα.

Στο 57ο λεπτό ο Κορέα έχασε τεράστια ευκαιρία, σε ένα μοναδικό τετ α τετ με τον Όμπλακ αλλά το σουτ του κατέληξε δίπλα από το κάθετο δοκάρι, χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του να μπει μπροστά στο προβάδισμα της πρόκρισης. Τελικά ο Αργεντίνος έγινε «λυτρωτής» για την Ατλέτικο. Στο 64′ μετά από μια φάση διαρκείας. Ο Κορέα, σούταρε αρχικά αλλά η μπάλα έφτασε στα σώματα, έπειτα του ξαναστρώθηκε και με ένα φοβερό βολ πλανέ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-2 στο ματς και το δικό τους υπέρ σκορ σε 4-3.

Η κατάσταση όμως άλλαξε γρήγορα. Η Ντόρτμουντ πήρε τα «πάνω» της και έκανε ολική ανατροπή σε χρόνο… μηδέν βάζοντας φωτιά στο «Σίγκναλ Πάρκ». Πρώτο γκολ ο Φίλγκρουγκ στο 71ο λεπτό, με εντυπωσιακή κεφαλιά.

Τρία λεπτά μετά (74′) ο Σάμπιτσερ ήρθε και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης ξανά στους Βεστφαλούς για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, με ένα ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έδωσε την χαρά στην ομάδα της Ντόρτμουντ 11 χρόνια μετά για τα ημιτελικά του Champions League.