21:49
03/05/2024
Search

NEWSLETTER

Champions League: Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε (0-1) από τη Λειψία – Προβάδισμα πρόκρισης για τη Μάντσεστερ Σίτι μετά τη νίκη (1-3) στην Κοπεγχάγη

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε τη Λειψία στο Champions League / Φωτογραφία: UEFA

13.02.2024
23:53
Τελευταία ενημέρωση: 14/02/2024 • 10:37
Όσα έγιναν το βράδυ της Τρίτης στο Champions League

Με δυο αναμετρήσεις ξεκίνησε η φάση των «16» στο Champions League.

Στη Γερμανία, η Λειψία υποδέχθηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και τις φάσεις αλλά τη «Βασίλισσα» να βρίσκει γκολ με τον Μπραχίμ Ντίαθ και να παίρνει τη νίκη με 0-1.

Το ματς

Η Λειψία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπένιαμιν Σέσκο, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω παρεμπόδισης του Αντρέι Λουνίν από τον Μπένιαμιν Χένριχς που ήταν οφσάιντ, σύμφωνα με τον έλεγχο της φάσης. Η φάση ήταν ενδεικτική του τι θα ακολουθούσε, αφού οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους Μαδριλένους στο γήπεδό τους και δεν τους άφηναν να πάρουν ανάσα.

Τα πολλά προβλήματα του Κάρλο Αντσελότι ήταν εμφανή στον αγώνα, με τη Ρεάλ να παίζει με τον Ορελιέν Τσουαμενί στο κέντρο της άμυνας και τον Νάτσο να επιστρέφει και να αγωνίζεται δίπλα του. Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ ήταν ο νέος τραυματίας, με συνέπεια οι “μερένγκες” να αρκεστούν σε παιχνίδι αντεπιθέσεων.

Οι Γερμανοί είχαν την υπεροχή, όμως δεν μπορούσαν να βρουν τελικές απέναντι σε ένα τείχος από σώματα. Η Ρεάλ έπαιξε πολύ πίσω και προστάτευσε με κάθε τρόπο την εστία του Ουκρανού τερματοφύλακα. Όταν έβγαινε στην αντεπίθεση πάντως, δεν είχε ουσία, με συνέπεια το 0-0 να αντικατοπτρίζει τις μεγάλες στιγμές των δύο ομάδων.

Το 2ο μέρος άρχισε επίσης με την μπάλα στα δίχτυα, αλλά αυτήν τη φορά με γκολ που μέτρησε. Ο Μπραχίμ Ντίαθ έκανε ένα απίθανο σλάλομ στο 49′, απέφυγε τέσσερις αντιπάλους και με υπέροχο πλασέ άνοιξε το σκορ. Στην επόμενη επίθεση ο Μπένιαμιν Σέσκο και ο Ντάνι Όλμο νικήθηκαν από τον Λουνίν στην ίδια φάση και δεν κατάφεραν να απαντήσουν άμεσα για τους γηπεδούχους.

Η Ρεάλ κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα, να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της και δεν κλείστηκε ξανά στα μετόπισθεν χωρίς πλάνο. Για αρκετή ώρα η κατοχή ήταν μοιρασμένη και μάλιστα στο 72ο λεπτό ο Βινίσιους είχε δοκάρι σε μία αντεπίθεση.

Ο Μάρκο Ρόζε έκανε τριπλή αλλαγή έπειτα από αυτήν τη φάση, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης με τους Αμαντού Χαϊνταρά, Έλιφ Έλμας και Γιουσούφ Πόουλσεν, την ώρα που οι “μερένγκες” συνέχισαν με τους ίδιους έντεκα.

Ο Λουνίν εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή του αγώνα, αποκρούοντας ένα βολέ του Τσάβι Σίμονς και ένα κοντινό σουτ του Σέσκο σε μία φάση που οι “μερένγκες” είχαν σταματήσει περιμένοντας fair play για τον τραυματισμό του Ντίαθ στο κέντρο του γηπέδου.

Η ένταση κυριάρχησε στα τελευταία λεπτά, με τον διαιτητή να βγάζει κίτρινες κάρτες, αλλά τη Λειψία να μην μπορεί να νικήσει τον Λουνίν κι έτσι η Ρεάλ έφυγε από τη “Ρεντ Μπουλ Αρένα” με μία πολύ σημαντική νίκη, λίγες ημέρες έπειτα από τον θρίαμβο και στο ντέρμπι κορυφής της La Liga κόντρα στη Ζιρόνα.

Λειψία-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

ΛΕΙΨΙΑ: Γκούλατσι, Σιμακάν, Κλόστερμαν, Όρμπαν, Ράουμ, Όλμο (75′ Έλμας), Χένριχς (75′ Χαϊνταρά), Σλάγκερ (90′ Καμπλ), Σίμονς, Οπέντα (75′ Πόουλσεν), Σέσκο
ΡΕΑΛ: Λουνίν, Καρβαχάλ, Νάτσο, Τσουαμενί, Μεντί, Βαλβέρδε, Κρόος, Καμαβινγκά, Ντίαθ (84′ Βάθκεθ), Ροντρίγκο (84′ Χοσέλου), Βινίσιους

Προβάδισμα για τη Μάντσεστερ Σίτι

Βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League έκανε και η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία κέρδισε με 1-3 μέσα στη Δανία την Κοπεγχάγη με Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα και Φόντεν να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα για την ομάδα του Γκουαρντιόλα.

Το ματς

Η αιχμαλωσία ξεκίνησε από το πρώτο σφύριγμα, οι πολίτες άρχισαν να σφίγγουν την μέγκενη από πολύ νωρίς. Αν στην θέση του Ακέ, που πήρε το ριμπάουντ από ασταθή απόκρουση του Γκραμπάρα και σημάδεψε ψηλά, ήταν κάποιος άλλος το σκορ θα είχε ανοίξει από το 6ο λεπτό.

Άνοιξε λίγο αργότερα, όταν ο Φόντεν με φανταστικό τρόπο έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Ντε Μπρόινε κι εκείνος εκτέλεσε με διαγώνιο σουτ για το 0-1 (10’).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, κάθε φορά που οι παίκτες του Πεπ πατούσαν το πόδι στο γκάζι, έφτιαχναν συνεχώς επικίνδυνες καταστάσεις. Σε μία από αυτές (23’) ο Βάβρο στην προσπάθεια του να αποκρούσει σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα (29’) ο Χάαλαντ με εξωγήινο άλμα πήγε να βάλει το γκολ του αιώνα, όμως η μπάλα πήγε ψηλά.

Το παιχνίδι έμοιαζε μονότερμα, όμως μία λάθος μεταβίβαση του Έντερσον (34’) προσέφερε καθαρή ευκαιρία, με τον Μάατσεν να πιάνει ένα δυνατό σουτ πάνω στην κίνηση από το ύψος της περιοχής και να σκοράρει στο ντεμπούτο του (1-1), απογειώνοντας το «Πάρκεν».

Η χαρά των Δανών, όμως κράτησε λίγο. Από μία κόντρα σε απομάκρυνση της άμυνας, η μπάλα στρώθηκε στον Μπερνάρντο Σίλβα κι εκείνος με αριστοτεχνικό πλασέ δεν συγχώρεσε (45’, 1-2).

Στην επανάληψη, οι Δανοί πήγαν το παιχνίδι στην υψηλή ένταση, στα τρεξίματα, στο… ξύλο. Ούτε εκεί όμως είχαν τύχη. Ο Γκραμπάρα με σπουδαία επέμβαση είπε «όχι» στον Ντε Μπρόινε (54’), αλλά και με ακόμα πιο σπουδαία απόκρουση «έβγαλε» φοβερό φαλτσαριστό του Ντοκού (70’).

Όσο περνούσε η ώρα, οι δυνάμεις άρχισαν να εγκαταλείπουν τους γηπεδούχους, με την Μάντσεστερ Σίτι να ψάχνει με κάθε τρόπο το τρίτο γκολ, με ποσοστά κατοχής που άγγιζαν το 75%.

Ο Χάαλαντ (79’) πήδηξε πιο ψηλά από όλους, όμως η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του πήγε ξανά στο δοκάρι, ενώ ο Γκραμπάρα ήταν και πάλι σταθερός σε φάουλ του Ντε Μπρόινε (88’).

Ο Χάαλαντ σπατάλησε ακόμα δύο μεγάλες ευκαιρίες (91’, 92’), όμως η λύσσα της Σίτι να βρει και τρίτο γκολ επιβραβεύτηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φόντεν (93’, 1-3) σε μία ολοκληρωτική εμφάνιση της Μάντσεστερ Σίτι που έδειξε και πάλι τα δόντια της…

Κοπεγχάγη-Μάντσεστερ Σίτι 1-3

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γκραμπάρα, Γέλερτ, Βάβρο, Μακένα, Ντικς, Μάτσον (81′ Λάρσον), Φαλκ, Γκονσάλβες (70′ Χόιλουντ), Ασουρί (81′ Σέρενσεν), Κλάεσον (55′ Κορνέλιους), Ελγιουνουσί
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ακέ, Ρόδρι, Σίλβα (78′ Νούνες), Φόντεν, Ντε Μπρόινε, Γκρίλις (21′ Ντόκου), Χάλαντ

Champions League: Τα αποτελέσματα της Τρίτης

• Λειψία-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (65′ Ντίαθ)
  • Κοπεγχάγη-Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (34′ Μάτσον – 10′ Ντε Μπρόινε, 45′ Μπερνάρντο Σίλβα, 92′ Φόντεν)