Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για τον Άγιαξ, πήρε το 2-2 στην Μπενφίκα

Φάση από τον αγώνα Μπενφίκα - Άγιαξ για το Champions League / Φωτογραφία: @ajax

24.02.2022
00:24
Τελευταία ενημέρωση: 24/02/2022 • 0:25
Το πάνω χέρι για πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League, έχει ο Άγιαξ, μετά το ισόπαλο 2-2 με την Μπενφίκα

Καλύτερος ο Άγιαξ από την Μπενφίκα, μπόρεσε να πάρει το ισόπαλο 2-2 μέσα στην Πορτογαλία, έχοντας το πάνω χέρι για πρόκριση, καθώς στο γήπεδό του για το εισιτήριο στους «8» του Champions League.

Μπορεί να μη μετράει πλέον το εκτός έδρας γκολ, αλλά ο Άγιαξ στην Ολλανδία με τη δυναμική που έβγαλε μέσα στην Μπενφίκα, μπορεί να πάρει το εισιτήριο πρόκρισης. Από την άλλη όμως και η Μπενφίκα, η οποία είχε αρκετά διαστήματα καλού ποδοσφαίρου.

Το ματς

Ο Άγιαξ είχε μπει από την αρχή κιόλας «ορεξάτος» στο ματς, με τον Άντονι να απειλεί στο 3ο και στο 6ο λεπτό την εστία του Βλαχοδήμου, αφού πρώτα πέρασε με… μαεστρία την άμυνα της Μπενφίκα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αίαντα να κάνει… σεφτέ στα γκολ και τον Τάντις να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό τέρμα. Ο Μαζράουϊ έβγαλε άψογη σέντρα, με τον Τάντιτς να κλέβει την μπάκα και να την στέλνει στο «παραθυράκι» του Έλληνα κίπερ για το 1-0.

Γρήγορα όμως έγινε το 1-1 δια…χειρός Αλέ, ο οποίος έβαλε ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ στο 26ο λεπτό! Ο Πασβέερ δεν υπολόγισε καλά, η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του άσου του Αίαντα και εκείνος την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Άλε «πήρε» το αίμα του πίσω και τρία λεπτά αργότερα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, νικώντας τον Βλαχοδήμο! Αυτό μάλιστα ήταν το 11o γκολ του σε επτά ματς Champions League την φετινή σεζόν!

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 42′ ο Μαζράουϊ εκτέλεσε από καλή θέση, αλλά ο Βλαχοδήμος είπε ξανά «όχι», ενώ μία ακόμη τρομερή ευκαιρία προέκυψε ένα λεπτό πριν το ημίχρονο, όταν ο Άλβαρεζ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και έπειτα ο Αλέ αστόχησε σε κενή εστία.

Με τέρμα τα «γκάζια» μπήκε ο Άγιαξ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τάντιτς να αστοχεί μέσα από την περιοχή στο 54′. Η «απάντηση» ήρθε από τον Έβερτον ο οποίος έκανε δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε στον Τίμπερ και πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Πασβέερ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Νούνιες «σπατάλησε» μία ακόμη μοναδική ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα.

Back-to-back, o Noύνιες απείλησε ξανά την αντίπαλη εστία, με τον Άγιαξ να έχει ριξει ρυθμούς. Εξαίρεση αποτέλεσε το σουτ του Μαζράουι, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο, με τον πορτιέρε να αποκρούει θεαματικά. Λίγομ πριν το 70′, η Μπενφίκα διαμαρτυρήθκε για πέναλτι στον Ράμος, με τον ρέφερι ωστόσο να μην δίνει κάτι μετά από έλεγχο VAR.

«Σωτήρια» ήταν η επέμβαση του Τίμπερ, ο οποίος έκοψε με μαεστρία την επίθεση των Πορτογάλων και έσωσε τον Άγιαξ από σίγουρο γκολ. Ο Γιάρεμτσουκ ώστοσο έκανε το… θαύμα του και με ένα απίθανο γκολ σαν… τρέιλερ, έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 2-2, ένα τέταρτο πριν τη λήξη. Μάλιστα, ο παίκτης πανηγύρισε με φανέλα υπέρ της Ουκρανικής ομοσπονδίας.

Μπενφίκα – Άγιαξ 2-2

Μπενφίκα (Νέλσον Βερίσιμο): Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο, Οταμέντι, Βερτόνχεν, Γκριμάλντο, Βάιγκλ, Τααράμπ (84′ Μπερνάρντο), Ράφα Σίλβα, Εβέρτον (62′ Γιάρεμτσουκ), Νούνιες (90′ Λαζάρο), Γκονσάλο Ράμος.

Άγιαξ (Έρικ Τεν Χάαγκ): Πασβέερ, Μαζράουι, Τίμπερ, Μαρτίνες, Μπλιντ (73′ Ταλιαφίκο), Γκράβενμπεργκ (74′ Κλάασεν), Μπέργκχαους, Άλβαρες Άντονι, Τάντιτς, Αλέ.