14:52
14/05/2024

14:52
14/05/2024

Champions League: Ο Εμπαπέ έσωσε την Παρί (1-1) απέναντι στη Νιουκάστλ – Τρίποντο πρόκρισης (1-3) για τη Ντόρτμουντ κόντρα στη Μίλαν

Φάση από το Παρί Σεν Ζερμέν-Νιουκάστλ για το Champions League / Φωτογραφία: UEFA

28.11.2023
23:59
Τελευταία ενημέρωση: 29/11/2023 • 10:58
Όσα έγιναν στα βραδινά παιχνίδια του Champions League

Με έξι αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 5η αγωνιστική του UEFA Champions League.

Μία αγωνιστική πριν πέσει η αυλαία, η Μπορούσια Ντόρτμουντ κατάφερε να περάσει νικηφόρα με το εμφατικό 3-1 από την έδρα της Μίλαν, φτάνοντας τους 10 βαθμούς και εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκρισή της στη φάση των «16», ενώ η Παρί Σεν Ζερμέν έχανε με 1-0 στο Παρίσι από τη Νιούκαστλ μέχρι το 90’+8”, όταν ο ΕΜπαπέ ισοφάρισε με πέναλτι για το τελικό 1-1, διατηρώντας την στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Έτσι, η Παρί βρίσκεται στο +2 από τις ισόβαθμες Νιούκαστλ, Μίλαν και την τελευταία αγωνιστική θα παίξει στην έδρα της Ντόρτμουντ, ενώ Άγγλοι και Ιταλοί θα κοντραριστούν στο «St James’ Park» διεκδικώντας την ευρωπαϊκή τους συνέχεια.

Σούπερ ανατροπή για την Μάντσεστερ Σίτι

Γύρισε από την… κόλαση και «κλείδωσε» την πρωτιά του 7ου ομίλου στο Champions League η Μάντσεστερ Σίτι! Οι «πολίτες» βρέθηκαν στα «σχοινιά» από την εκπληκτική στο πρώτο ημίχρονο Λειψία, ωστόσο, χάρη σε μια επική ανατροπή στο δεύτερο μέρος με πρωταγωνιστή τον Φιλ Φόντεν, πήραν μια τεράστια νίκη στο «Έτιχαντ» (3-2), εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρώτη θέση του γκρουπ!

Η Λειψία μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση «παγώνοντας» από νωρίς το «Έτιχαντ». Συγκεκριμένα, στο 13ο λεπτό, ο Λοΐς Οπεντά εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Μάντσεστερ Σίτι και με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0, μετουσιώνοντας σε ασίστ το βολέ του τερματοφύλακά του, Γιάνις Μπλάσβιχ! Στη συνέχεια, οι «πολίτες» είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο, δυσκολευόντουσαν να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή, με αποτέλεσμα οι «ταύροι» να τιμωρήσουν το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα, με τον 23χρονο Βέλγο εξτρέμ των φιλοξενούμενων να βγαίνει στο «ξέφωτο» και με πανέμορφο τελείωμα να κάνει το 0-2 στο 33′!

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου αρχικά ο Έρλινγκ Χάαλαντ μείωσε σε 2-1 με σεντερφορίσιο τελείωμα από κάθετη πάσα του Φόντεν στο 55′. Οι Άγγλοι συνέχισαν να ασκούν πίεση, έχοντας κλείσει για τα καλά την αντίπαλό τους στα καρέ. Στο 70′, η ανωτερότητα αυτή μετουσιώθηκε σε γκολ με τον Φόντεν από δημιουργός να γίνεται σκόρερ, φέρνοντας το ματς στα ίσα! Την ολική ανατροπή για τη Σίτι ολοκλήρωσε στο 87′ ο Άλβαρες μετά από τη δεύτερη ασίστ του Φόντεν στο ματς!

Στους «16» η Ατλέτικο Μαδρίτης

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις η Ατλέτικο! Οι Μαδριλένοι πέρασαν νικηφόρα από το Ρότερνταμ, επικρατώντας 3-1 της Φέγενορντ και έστειλαν τους Ολλανδούς στο Europa League.

Την ίδια ώρα, η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε, ο οποίος έφτασε τα 100 ματς ως προπονητής των «ροχιμπλάνκος», εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στα νοκ-άουτ του Champions League, τραβώντας μαζί της και τη Λάτσιο που είχε επικρατήσει νωρίτερα με 2-0 της Σέλτικ.

Κάπως έτσι, την τελευταία αγωνιστική στο «Metropolitano» η Ατλέτικο Μαδρίτης θα υποδεχτεί τη Λάτσιο, ούσα αυτή τη στιγμή στο +1, στο παιχνίδι που θα κρίνει την πρώτη θέση του 5ου ομίλου του Champions League.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν καθόλα ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και βρήκε το γρήγορο γκολ, χάρη σε μια κάκιστη εκτίμηση της φάσης από τον Χεερτρούιντα ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι Μαδριλένοι πατούσαν καλύτερα, ήλεγχαν το ματς και δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν με αποτέλεσμα να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα ως την ανάπαυλα.

Ίδια εκκίνηση και στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Σιμεόνε να διπλασιάζει το προβάδισμά της χάρη σε εξαιρετικό γυριστό του Ερμόσο στο 57ο λεπτό. Είκοσι λεπτά αργότερα η Φέγενορντ έδειξε… σφυγμό και μείωσε στο σκορ, μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος, αλλά ένα ακόμη αυτογκόλ, αυτή τη φορά από τον Χιμένες στο 81’ επανέφερε τη διαφορά των δύο τερμάτων, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Champions League: Τα αποτελέσματα

• Λάτσιο-Σέλτικ 2-0 (81′,86′ Ιμόμπιλε)
  • Σαχτάρ-Αντβέρπ 1-ο (12′ Ματβιένκο)
  • Γιούνγκ Μπόις-Ερυθρός Αστέρας 2-0 (8′ αυτ. Νεντέλκοβιτς, 29′ Μπλουμ)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Λειψία 3-2 (55′ Χάαλαντ, 70′ Φόντεν, 87′ Άλβαρες – 13′, 33′ Οπεντά)
  • Μίλαν-Ντόρτμουντ 1-3 (37′ Τσουκουέζε – 10′ Ρόις, 59′ Γκίτενς, 69′ Αντεγέμι)
  • Μπαρτσελόνα-Πόρτο 2-1 (32′ Κανσέλο, 57′ Φέλιξ – 30′ Πέπε)
  • Παρί Σεν Ζερμέν-Νιουκάστλ 1-1 (97′ Εμπαπέ – 24′ Ίσακ)
  • Φέγενορντ-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3 (77′ Βίφερ – 14′ αυτ. Χερτρούιντα, 57′ Ερμόσο, 81′ αυτ. Χιμένες)