19:54
29/04/2024
Search

NEWSLETTER

Champions League: Ματσάρα στη Μαδρίτη – Ισόπαλες (3-3) Ρεάλ και Μάντσεστερ Σίτι (βίντεο)

Εικόνα από τον αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης - Μάντσεστερ Σίτι για το Champions League / Φωτογραφία: Eurokinissi

09.04.2024
23:58
Τελευταία ενημέρωση: 10/04/2024 • 8:30
Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3

Τρομερό ματς έγινε στη Μαδρίτη εκεί όπου η Ρεάλ υποδέχτηκε τη Μάντσεστερ Σίτι και οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3, για τα προημιτελικά του Champions League.

Η κάτοχος του τροπαίου, Μάντσεστερ Σίτι και η Ρεάλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 με ανατροπή στην… ανατροπή στη Μαδρίτη. Με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου το σκορ ήταν 2-1 για τη «βασίλισσα» παρότι η Σίτι είχε προηγηθεί. Ήταν μόλις ο δεύτερος νοκ-άουτ αγώνας στα χρονικά του θεσμού με τρία γκολ στα πρώτα 15 λεπτά.

Στο β΄ ημίχρονο οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέκτησαν το προβάδισμα με δύο «απανωτά» καταπληκτικά γκολ των Φόντεν, Γκβάρντιολ, αλλά «απάντησε» στο 79΄ ο Βαλβέρδε για το τελικό 3-3.

Έτσι, η Ρεάλ απέφυγε την ήττα σε ματς με ιστορική σημασία για τον Κάρλο Αντσελότι, που έγινε ο πρώτος προπονητές με 200 αγώνες στη διοργάνωση.

Η Σίτι παραμένει αήττητη εδώ και 14 μήνες στη διοργάνωση και έχει πλέον τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης.

Champions League: Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι 3-3

Ρεάλ Μαδρίτης (Κ. Αντσελότι): Λουνίν, Καρβαχάλ, Τσουαμενί, Ρίντιγκερ, Μεντί, Βαλβέρδε, Κρόος (72′ Ντίαθ), Καμαβινγκά, Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο (72′ Μόντριτς), Βινίσιους (86′ Χοσέλου).

Μάντσεστερ Σίτι (Π. Γκουαρντιόλα): Ορτέγκα, Στόουνς, Ακάντζι, Ντίας, Γκβάρντιολ, Ρόδρι, Κόβατσιτς, Σίλβα, Φόντεν (87′ Άλβαρες), Γκρίλις, Χάλαντ.