21:16
14/05/2024

21:16
14/05/2024

Champions League: Η Λάτσιο λύγισε στο τέλος (2-0) την Σέλτικ – Νίκη για τη Σαχτάρ (1-0) κόντρα στην Αντβέρπ

Φάση από το Λάτσιο-Σέλτικ για το Champions League / Φωτογραφία: UEFA

28.11.2023
21:38
Τελευταία ενημέρωση: 29/11/2023 • 11:00
Όσα έγιναν στα απογευματινά παιχνίδια του Champions League

Με δυο αναμετρήσεις ξεκίνησε η 5η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Champions League.

Στη Ρώμη, η Λάτσιο υποδέχθηκε την Σέλτικ και με δυο γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε τη σημαντική νίκη με 2-0.

Νίκη και για την Σαχτάρ με 1-0 κόντρα στην Αντβέρπ στην ουδέτερη Γερμανία με σκόρερ τον Ματβιένκο.

Πλησιάζει στους «16» η Λάτσιο

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι κατάφερε να λυγίσει με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο τη Σέλτικ (2-0) και ανέβηκε στους 10 βαθμούς, πλησιάζοντας την πρόκριση στη φάση των «16» του Champions League.

Μάλιστα, αν η Ατλέτικο Μαδρίτης το βράδυ φύγει με τη νίκη από την έδρα της Φέγενορντ, τότε οι «λατσιάλι» θα εξασφαλίσουν από σήμερα το βράδυ το εισιτήριο για τα νοκ-άουτ.

Μπήκε και άλλαξε όλο το ματς ο Τσίρο Ιμόμπιλε, ο οποίος σκόραρε δις σε διάστημα τριών λεπτών και «καθάρισε» για τους Ιταλούς, με τους Σκωτσέζους να αποχαιρετούν από την πλευρά του την Ευρώπη και μαθηματικά, αφού δεν μπορούν πλέον να βγουν ούτε τρίτοι, έχοντας μόλις έναν βαθμό.

Στο κόλπο της πρόκρισης η Σαχτάρ

Η ουκρανική ομάδα νίκησε με σκορ 1-0 την Αντβέρπ στο Αμβούργο, την πέταξε εκτός Ευρώπης και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης στα νοκ άουτ του Champions League, ισοβαθμώντας με Μπαρτσελόνα και Πόρτο, που παίζουν αργότερα (22:00), στους 9 βαθμούς!

Πλέον, η Σαχτάρ, που παίζει την τελευταία αγωνιστική εκτός έδρας με τους «Δράκους», θέλει ήττα των τελευταίων από την Μπαρτσελόνα, ώστε να μπορεί στη συνέχεια με «διπλό» να τους πετάξει εκτός συνέχειας και να προκριθεί! Όπως και να ‘χει, πάντως, το μόνο σίγουρο είναι πως οι Ουκρανοί θα παίζουν Ευρώπη και το 2024, είτε στο Champions League είτε στο Europa!

Oι (τυπικά) γηπεδούχοι ήταν πολύ ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, φτάνοντας πολύ δίκαια στο υπέρ τους αποτέλεσμα. Το γκολ ήρθε από πολύ νωρίς, συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό, με πολύ όμορφη κεφαλιά-ψαράκι του Μίκολα Ματβιένκο.

Champions League: Τα αποτελέσματα

• Λάτσιο-Σέλτικ 2-0 (81′, 86′ Ιμόμπιλε)
  • Σαχτάρ-Αντβέρπ 1-0 (12′ Ματβιένκο)