00:50
10/05/2024
Search

NEWSLETTER

Champions League: Ιστορική νίκη για Λανς, ματσάρες απόψε και θρίλερ σε όλα τα γήπεδα

04.10.2023
00:03
Τελευταία ενημέρωση: 04/10/2023 • 12:27
Πλούσιο θέαμα απόψε στους αγώνες του Champions League

Τα πάνω κάτω στον 2ο όμιλο του Champions League, με το τέλος της 2ης αγωνιστικής!

Η εντυπωσιακή Λανς βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 14ο λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησης με το φαβορί του ομίλου, Άρσεναλ, αλλά τελικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή (2-1) και να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο Champions League μετά από 19 ολόκληρα χρόνια, ενώ παράλληλα ανάγκασε τους «κανονιέρηδες» στην πρώτη ήττα τους για τη φετινή σεζόν!

Ματσάρα ήταν και το έτερο παιχνίδι του ομίλου ανάμεσα σε Αϊντχόφεν και Σεβίλλη! Με τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ανδαλουσιανοί πήραν δύο φορές το προβάδισμα, αλλά ισοφαρίστηκαν για το τελικό 2-2 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Λανς-Άρσεναλ: 2-1

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά και να δημιουργούν την πρώτη ευκαιρία για γκολ στο 5’, με τον Ντάνσο να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ωστόσο, η Άρσεναλ ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο 14’, όταν μετά από λάθος πίσω πάσα του Τόμασον, ο Σάκα έκλεψε και έδωσε στον Ζεσούς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η Λανς βρήκε απάντηση και ισοφάρισε στο 25’, όταν μετά από απρόσεκτη πάσα του Ράγια, ο Ματσάδο έκλεψε και στην εξέλιξη της φάσης ο Τόμασον πλάσαρε ιδανικά για το 1-1. Στο 49’ ο Σαμπά αντέδρασε σωστά και απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Τροσάρ.

Στο 67’ ο Τομιγιάσου σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Σαμπά είχε ξανά απάντηση, με τη Λανς να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στο 69’, μετά από συρτή σέντρα του Φρανκόφσκι και ιδανικό τελείωμα της φάσης από τον Γουαχί. Στη συνέχεια η Άρσεναλ πίεσε, αλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, μένοντας στους 3 βαθμούς που πήρε στην πρεμιέρα.

Αϊντχόφεν-Σεβίλλη: 2-2

Συναρπαστικό και το έτερο παιχνίδι του ομίλου, αυτό ανάμεσα σε Αϊντχόφεν και Σεβίλλη, το οποίο διεξήχθη στην Ολλανδία και το «Philips Stadion». Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρουν να «μεταφράσουν» σε προβάδισμα την ανωτερότητά τους.

Στο 52’ ο Πεντρόσα σκόραρε για τη Σεβίλλη, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι, ενώ στο 68’ οι Ανδαλουσιανοί άνοιξαν τελικά το σκορ, μετά από κεφαλιά-ασίστ του Σέρχιο Ράμος και μία ακόμα κεφαλιά του Γκούντελι, η οποία κατέληξε στα δίχτυα.

Η Αϊντχόφεν ισοφάρισε στο 83’, με τον Ντε Γιονγκ να εκτελεί εύστοχα ένα πέναλτι που έκανε ο Ράμος στον Τίλμαν, ωστόσο οι Ανδαλουσιανοί απάντησαν άμεσα, βρίσκοντας γκολ δευτερόλεπτα αργότερα, μετά από σέντρα του Σάντσες και κεφαλιά του Εν Νεσίρι. Παρ’ όλα αυτά, η Αϊντχόφεν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, ισοφαρίζοντας για το τελικό 2-2, μετά από φάση διαρκείας μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων και γκολ του Τέζε.

Η 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου:

• Λανς-Άρσεναλ 2-1 (25’ Τόμασον, 69’ Γουαχί – 14 Ζεσούς)
  • Αϊντχόφεν-Σεβίλλη 2-2 (84’ πεν. Ντε Γιονγκ, 90’+5′ Τέζε – 68’ Γκούντελ, 87’ Εν Νεσίρι)

Η επόμενη (3η) αγωνιστική:

• Σεβίλλη-Άρσεναλ (24/10, 22:00)
  • Λανς-Αϊντχόφεν (24/10, 22:00)

Champions League: Άλωσε τη Νάπολη μετά από ματσάρα η Ρεάλ Μαδρίτης!

Η Νάπολι της έβαλε δύσκολα, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον τρόπο να περάσει από το «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» με 3-2 και να κάνει το 2/2 στον 3ο όμιλο του Champions League.

Οι «παρτενοπέι» ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικοί, προηγήθηκαν και εν συνεχεία δεν πτοήθηκαν από την άμεση ανατροπή της Ρεάλ ισοφαρίζοντας, όμως ένα άτυχο αυτογκόλ του Μερέτ στο 78′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτη εντός έδρας ήττα στον θεσμό μετά από σχεδόν έξι χρόνια αυτή για τους Ιταλούς, που είχαν 9-4-0 έκτοτε.

Νάπολι-Ρεάλ Μαδρίτης: 2-3

Οι Μαδριλένοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και δημιούργησαν τις πρώτες καλές προϋποθέσεις για γκολ με προσπάθειες των Ροδρίγκο (6′) και Μπέλιγχαμ (11′), ωστόσο στο γκολ έφτασαν οι Ναπολιτάνοι!

Ήταν στο 19ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ, ο Κέπα έκανε άστοχη έξοδο και είδε τον Νατάν να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με τον… ώμο, προτού ο Έστιγκαρντ κάνει την κεφαλιά για το 1-0.

Η χαρά των πρωταθλητών Ιταλίας πάντως δεν κράτησε πολύ. Βλέπετε, στο 27′, ένα λάθος στην άμυνά τους επέτρεψε στον Βινίσιους να σκοράρει από κοντά για το 1-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Νάπολι, επτά λεπτά αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή του σκηνικού, με τον Μπέλιγχαμ να κάνει το… σλάλομ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την περιοχή για το 2-1!

Στο 38′, ο Οσιμέν πήγε για την ισοφάριση αλλά είδε τον Κέπα να αποκρούει εντυπωσιακά, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία μπήκε αποφασισμένη για την ισοφάριση και τη βρήκε αρκετά σύντομα, καθώς στο 54′ ο Ζιελίνσκι ευστόχησε σε πέναλτι μετά από χέρι του Νάτσο.

Αυτή τη φορά, το σκορ… κόλλησε για αρκετή ώρα, ωστόσο άλλαξε εκ νέου, για χάρη της Ρεάλ, στο 78′.

Τότε, ο Βελβέρδε έπιασε ένα τρομερό βολέ έξω από την περιοχή και είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι, προτού χτυπήσει στην πλάτη του Μερέτ και στη συνέχεια στα δίχτυα…

Το πρόγραμμα & τα αποτελέσματα στον 3ο όμιλο

2η αγωνιστική

• Ουνιόν Βερολίνου-Μπράγκα 2-3 (30′, 37′ Μπέκερ – 41′ Νιακατέ, 51′ Μπρούμα, 90+4′ Κάστρο)
  • Νάπολι-Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (19′ Έστιγκαρντ, 54′ πέν. Ζιελίνσκι – 27’΄Βινίσιους, 34′ Μπέλιγχαμ, 78′ αυτ. Μερέτ)

• Μπράγκα-Ρεάλ Μαδρίτης (24/10, 22:00)
  • Ουνιόν Βερολίνου-Νάπολι (24/10, 22:00)

Έσπασε το ρόδι με Τουράμ η Ίντερ και κράτησε στο μηδέν την Μπενφίκα!

Πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, η Ίντερ επικράτησε 1-0 της Μπενφίκα στο Μιλάνο και πανηγυρίζοντας το πρώτο της «τρίποντο» στον 3ο όμιλο του Champions League, διατήρησε τους «αετούς» στην τελευταία θέση και χωρίς βαθμό! Από την άλλη, οι «νερατζούρι» με τη νίκη τους «έπιασαν» στην 1η θέση τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, που νωρίτερα πέρασε (0-2) από το Ζάλτσμπουργκ.

Οι δύο ομάδες μοιράζονται την κορυφή, έχοντας από τέσσερις βαθμούς, ενώ στην 3η θέση είναι οι Αυστριακοί -που, θυμίζουμε, στην πρεμιέρα είχαν ξεράνει την Μπενφίκα μέσα στη Λισαβόνα. Μετά και τα αποψινά αποτελέσματα, η πορτογαλική ομάδα είναι σαφώς με την πλάτη στον τοίχο ακόμη και για την ευρωπαϊκή της συνέχεια…

Στο Μιλάνο, πάντως, η Μπενφίκα ήταν εκείνη, που απείλησε πρώτη, με τον Αουρσνές στο 13′ να σουτάρει από καλή θέση και τον Ζόμερ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ, από το οποίο ο Ντι Μαρία σημάδεψε απευθείας το δοκάρι των γηπεδούχων! Η συνέχεια, όμως, ανήκε στην Ίντερ, που είδε Ντάμφρις, Τσαλχάνογλου και Μπαρέλα να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Τρουμπίν.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια μονομαχία του Λαουτάρο Μαρτίνες με το… δοκάρι και τον γκολκίπερ της Μπενφίκα! Η Ίντερ ήταν εξαιρετική, πιέζοντας τους Πορτογάλους, που από τύχη δεν είχαν δεχθεί ήδη γκολ. Στο 53′, ο Ντάμφρις είχε ευκαιρία για το 1-0, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λαουτάρο σημάδεψε το δοκάρι, όπως και στο 61ο λεπτό! Τελικά, ο Τουράμ έδωσε τη λύση στο 62′ με εξαιρετικό τελείωμα. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τον Λαουτάρο να προσθέτει άλλες τρεις απίθανες ευκαιρίες, αλλά δεν ήταν βραδιά του.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του ομίλου:

• Σάλτσμπουργκ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2 (7′ Ογιαρθάμπαλ, 27′ Μέντες)
  • Ίντερ-Μπενφίκα 1-0 (62′ Τουράμ)

Η επόμενη (3η) αγωνιστική 24/10:

• Ίντερ-Σάλτσμπουργκ (19:45)
  • Μπενφίκα-Ρεάλ Σοσιεδάδ (22:00)

Ανατροπάρα μέσα στο «Όλντ Τράφορντ» η Γαλατά – Στην κορυφή «τουμπάροντας» την Κοπεγχάγη η Μπάγερν

Της… ανατροπής έγινε (και) στον 1ο όμιλο του Champions League, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Φυσικά, τα βλέμματα στρέφονται στο «Όλντ Τράφορντ», εκεί όπου η Γαλατασαράιαποχώρησε με σπουδαίο «διπλό» (2-3)! Τι κι εάν βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από τον φοβερό και τρομερό Χόιλουντ. Τι κι εάν έχασε πέναλτι με τον Ικάρντι.

Η τούρκικη ομάδα επέμεινε, αξιοποίησε και την κόκκινη του Κασεμίρο και με τον Αργεντινό φορ να… ρεφάρει, βύθισε ακόμα περισσότερο στην εσωστρέφεια τους «κόκκινους διαβόλους».

Έτσι, το σύνολο του Οκάν Μπουρούν σκαρφάλωσε στη 2η θέση με τέσσερις πόντους, όντας στο -2 από την Μπάγερν Μονάχου.

Από την πλευρά τους οι Βαυαροί τα βρήκαν κάτι παραπάνω από σκούρα στην καυτή έδρα της Κοπεγχάγης. Παρόλα αυτά, αποχώρησαν και εκείνοι με το «διπλό» (1-2) με ανατροπή.

Ζορίζει η υπόθεση «πρόκριση» για τη Γιουνάιτεντ που έχει μείνει χωρίς βαθμό και η οποία την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την Κοπεγχάγη (1β.).

Τα αποτελέσματα στον 1ο όμιλο:

• Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γαλατασαράι 2-3 (17′, 67′ Χόιλουντ – 23′ Ζαχά, 71′ Αρτούκογλου, 81′ Ικάρντι)
  • Κοπεγχάγη-Μπάγερν Μονάχου 1-2 (56′ Λέραγκερ – 67′ Μουσιάλα, 83′ Τελ)